V Rokycanech se oblastního kola zúčastnilo devět týmů z osmi ZŠ, zbirožská postavila družstva dvě. Dějištěm jejich klání se stal areál Hasičského záchranného sboru v Rokycanech. Jeho příslušníci měli na starosti zajištění celého zápolení.

„Cílem akce je vést děti k sebepřípravě, odpovědnosti a pomoci druhým. Tím napomoci tomu, aby se uměly správně zachovat při vzniku mimořádné události,“ uvedli pořadatelé. „V průběhu soutěže je poznat, kdo trénuje pořád a kdo začíná, i když za snahu si velkou pochvalu zaslouží všichni,“ konstatoval Karel Šnaiberk, šéf soutěže.

Rokycanští profesionálové se také snažili, aby děti v praxi viděly součinnost integrovaného záchranného systému. Vedle hasičského týmu proto byli na místě i zdravotníci s vozem rychlé pomoci. Jana Sudová z Červeného kříže pro účely soutěže realisticky namaskovala zranění figurantů. Je týmy ošetřovaly.

Bylo to tak realistické, že Nikole Michálkové z mirošovské ZŠ se udělalo špatně. „To z představy, jak to asi musí bolet, když rána tak vypadá. Ale stejně bych pomohla,“ uvedla. Jana Tomková z policie zase účastníkům předložila test teoretických znalostí. Další disciplínou byla už naznačená praktická činnost a dovednosti. Šlo o varovné signály, první pomoc, evakuaci, obsluhu přenosných hasicích přístrojů a další záležitosti.

O vítězi rozhodl minimální bodový rozdíl. Třetí bylo nakonec Stupno, druhý Mirošov a nejlepšího skóre dosáhl tým Strašic. Martin Staněk, Jan Vacek, Tomáš Gold a Jan Šubrt měli z výhry, ale i získané ceny, nefalšovanou radost. Nejdříve sice chtivě pokukovali po kopacím míči, který připadl soupeřům, ale pak je zaujala encyklopedie 300 nej. „Tu nedám, na referáty bude skvělá,“ mínil Martin. Jinak se kluci shodli, že nejvíc ze všeho jim asi dal zabrat test všeobecných znalostí a zdravověda.

Školy, jejichž družstva se umístila na prvních dvou místech, mohou delegovat družstvo do krajského kola. To se uskuteční už 19. června v Plzni.