„Jestliže někdo poplatek za odpad nezaplatí, vydá městský úřad platební výměr se stoprocentním navýšením,“ uvedl mluvčí rokycanské radnice Jan Engler s tím, že obec může podle zákona požadovat až trojnásobek.

Nechá–li dlužníka tato zásilka klidným, úřad přistoupí k vymáhání pohledávek. Prvním krokem je odeslání výzvy k zaplacení v náhradní lhůtě. Neplatiči tak mají poslední možnost zaplatit pohledávku bez navýšení o exekuční náklady. „Spousta dlužníků ale výzvu úmyslně nepřebírá. Chybně se domnívají, že pokud písemnost nepřevezmou, problém se jich netýká a úřad nemůže dál konat,“ uvedl Engler. Jestliže však není dluh uhrazen ani po této výzvě, a není podstatné, zda byla nebo nebyla převzata, radnice, bez dalšího upozornění dlužníka, přistoupí k exekuci ve spolupráci s exekutorskými úřady.

Zkušenosti s neplatiči nemají ale jen v okresním městě. V Kamenném Újezdu jich pravidelně napočítají osm až deset. „Jde stále o ty samé lidi, kteří si myslí, že jim dluh projde. To se ale mýlí,“ upozornila účetní Jana Sudová, podle které se o průběh vymáhání stará advokát, najatý obcí.

Některé obce či města, jako například Ejpovice a Mirošov, zvolily druhý možný způsob placení poplatků. Vybírají za popelnice. Potíže s neplatiči tak nemají. „V místním poplatku za odpady, který se v Rokycanech vybírá za osobu podle trvalého bydliště, jsou ale zahrnuty například i náklady za zvony na tříděný odpad či bezplatné sběrné dvory,“ doplnil Engler.