„Museli jsme začít šetřit jinde. Odložili jsme například rekonstrukci učebny. Inernet je dnes ve škole nutný,“ sdělila Anna Valešová, ředitelka Základní školy v Hrádku s tím, že nyní připojení platí ve spolupráci se zřizovatelem školy.

Některé školy si internet hradí samy dokonce už od roku 2005, kdy skončil projekt INDOŠ, tedy Internet do škol. „Šlo o koncepci státní informační politiky. Během pěti let měli být proškoleni učitelé, školy vybavené počítači a ministerstvo školství hradilo i připojení k síti,“ vysvětlila ředitelka strašické základní školy Eva Válková s tím, že po skončení tohoto projektu si začala škola platit internet sama. „Ministerstvo nám nabídlo smlouvu s operátorem a to bylo pro nás příliš drahé. Jejich příspěvek rozhodně nepokryl celou částku,“ dodala Válková.

Rokycanského gymnázia a střední odborné školy se například projekt INDOŠ netýkal od samého začátku vůbec. „Přednost dostali základní školy, které nebyly vybavené. Poslední dva roky nám sice ministerstvo dávalo příspěvek, na letošek už ho ale nedostaneme,“ uvedl Pavel Kraus, který má na starosti informatiku.

Podle mluvčího ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Ondřeje Gabriela akce, která měla za cíl připojit české školy k internetu v masovém měřítku, svůj účel splnila. „A to i přesto, že její provedení bylo, jak dokládají nálezy Nejvyššího kontrolního úřadu, nehospodárné,“ dodal.