„S poplatky nesouhlasím. Co všechno budeme muset ještě platit? Já chodím k doktoru málo, ale moji rodiče jsou staří a léky i lékařskou péči potřebují,“ uvedl před časem osmačtyřicetiletý Evžen Kroutil. Téhož názoru je i osmnáctiletá studentka Lucie Mužíková. „Jsem rozhodně proti. Nikdo přeci nemůže za to, že je nemocný,“ svěřila se.

Podle lékárníků jsou pacienti o vybírání poplatků dostatečně informováni, výrazné konflikty zatím nezaregistrovali. „Dosud jsme žádný vážný problém neřešili, nikdo zaplatit neodmítl,“ sdělila Eliška Treščáková z radnické lékárny Na náměstí. Další oslovené lékárny mají stejnou zkušenost.

Lékárníci si krátí marže
Zatímco poplatek vybraný v ordinacích praktických lékařů je součástí jejich příjmu, lékárníci ukrajují ze své marže. „Tam, kde je na lék úhrada pojišťovny, se prostřednictvím koeficientu sníží cena léku, a tím i doplatek pacienta,“ uvedl předseda Okresního sdružení lékárníků Jiří Kačírek. V praxi to znamená, že i přes zaplacení poplatku může vyjít některý lék pro pacienta levněji než v loňském roce.

Novou cenu léku také ovlivnil posun DPH z pěti na devět procent. „U některých přípravků se důsledkem toho naopak cena zvýšila. Je to opravdu velmi individuální,“ řekl Kačírek s tím, že u volně prodejných léků nižší cenové kategorie se cena prakticky nemění. „Změny jsou v haléřích,“ upřesnil.

Náhrada za lék levnější
Od Nového roku mohou lékárníci nabídnout pacientovi levnější variantu léku, jestliže existuje, bez souhlasu lékaře. „Můžeme tak snáze podchytit duplicitní braní léků. Pacienty budeme na toto riziko upozorňovat. Jde o to, aby neohrožovali sami sebe,“ vysvětlil Kačírek.

Pokud bude lékař trvat na předepsaném léku, musí lékárníci jeho rozhodnutí respektovat.