„Je nás víc, co se tam potřebujeme s autem vystřídat. Hlavně ráno vzniká problém,“ uvedla Pavla Veverková. „Dopravit jinak velké, někdy i nehybné, dítě třeba dvě stě metrů je opravdu problém. Teď třeba parkujeme až ve vedlejší ulici,“ dodala. „My jsme na tom stejně,“ přidala se Romana Opatrná.

„Když sem člověk ráno přiveze školáka, na vyhraženém místě stojí buď auto rodičů jiného postiženého dítěte, ale často i auta postrádající oprávnění,“ postěžovala si. Zdůraznila, že v Čechově ulici, plné zaparkovaných vozů, je to pro ni i další rodiče vážný problém. „Pokud se postavíte autem zčásti na chodník, dostanete pokutu. Jednomu z tatínků se to zrovna stalo. Symbol postižených v autě nepomohl, platil tisícovku,“ sdělila.

Nespokojení se situací jsou i Martin Hotváth a Margita Davidová. „Dvě místa, kdyby tu aspoň ještě byla. Co si máme počít, když potřebujeme postižené dítě dostat na vyučování; platit kvůli parkování pokuty? Proč to ty, co rozhodují, nezajímá?!“

Tím, kdo už kvůli porušení dopravních předpisů dostal pokutu, byl Roman Partika. „Naštvalo mě to. U školky, pokud jste nestáli na trávě, se částečné parkování na chodníku tolerovalo. Jaký je v tom rozdíl, když to samé jsem udělal tady? Policistovi jsem to ale nevymluvil,“ konstatoval.

Rovněž Pavla Veverková měla s pokutou namále. „Naštěstí jsem se ze školy zrovna vracela a strážníci vysvětlení přijali. Pro nás, rodiče, je situace opravdu nelehká a potřebujeme ji nějak vyřešit,“ říká Veverková. Problém je podle ní i v tom, že v jednom shluku se v ulici nacházejí hned tři školy a čtvrtá je za rohem.

Rodiče se kvůli obtížnému přemisťování svých ratolestí do školy obrátili o pomoc i na ředitele zařízení Josefa Ungrmana. „Neřešil jsem jednotlivou situaci, ale reagoval na celkový podnět,“ sdělil a dodal: „Požádal jsem městský úřad, aby zvážili možnost, jak pomoci rodičům tělesně postižených žáků,“ uvedl.

Souhlasil, že když se, při obsazenosti ulice, mají rodiče vystřídat na jediném místě, často ještě neoprávněně obsazeném, je to problém. Na druhou stranu je ale podle něj toto místo značnou část dne prázdné. Míní, že třeba pět dalších stání, vyblokovaných na celý den, by asi řešením nebylo. Ředitel i rodiče se však shodují, že pokud by u nich přibylo třeba časové omezení, jejich dětem by to pomohlo a pro zbytek dne by se neblokoval prostor. „Rešení je samozřejmě na městě. Pokud to bylo možné, vždy nám zatím vyšlo vstříc,“ říká Ungrman.

„O situaci už jsme v komisi jednali,“ informoval starosta Rokycan Jan Baloun. „Parkování v Čechově ulici dlouhodobě ztěžuje dopravu. Kdyby přibyla nová vyhrazená místa, stane se tak na úkor dalšího zhoršování průjezdnosti úsekem,“ tvrdí. V minutách, které jsou ráno či odpoledne potřeba k přemístění dětí, proto vyzývá k větší vzájemné ohleduplnosti řidičů. „Také městská policie bude k problému rodičů postižených dětí tolerantní,“ doplnil.

Jak byste vyřešili vy tuto obtížnou situaci rodičů handicapovaných dětí s parkováním? Své postřehy piště do diskuze pod článkem nebo na e-mail bozena.sopejstalova@denik.cz