VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Greenpeace obsadili Míšov

MÍŠOV - Přímo na kótě 718 rozbili tábor aktivisté zGreenpeace

28.4.2008
SDÍLEJ:

Greanpeace - blokáda kóty 718Foto: Vlastimil Leška

Jak dlouho bude třeba, tak dlouho hodlá vytrvat na kótě 718 v brdských lesích skupinka aktivistů a horolezců Greenpeace. Ti kótu v počtu dvaceti lidí obsadili už v pondělí dopoledne a někteří z nich se připoutali vysoko v korunách stromů. Podle Jana Freidingera z Greenpeace nejde rozhodně o akci na jeden den.

Už v prvních hodinách existence tábora, který nazvali Mosty místo radarů, ho ale měli opustit. „Byli jsme přednostou Újezdního úřadu Vojenského újezdu Brdy Martinem Březovským vyzváni, abychom tento prostor opustili. Nevím, co armáda udělá. Prát se nebudeme,“ řekl Martin Kloubek z Greenpeace s tím, že strach aktivisté, kteří tak bojují proti plánovanému americkému radaru, nemají.

Zůstali i po té, co kótu opustili novináři. „Je tu klid,“ hlásil před pátou odpoledne Freidinger. Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek tou dobou připustil, že v armádě nikdo zatím nijak nerozhodl. „Aktivisté byli upozorněni na to, že jednají nezákonně, bez povolení ke vstupu. Třeba se umoudří. Očekáváme, že budou rozumní a odejdou,“ sdělil Pejšek. Pod kótou ale včera pouze hlídkovala vojenská policie.

Ještě před tím uspořádali Greenpeace přímo na kótě tiskovou konferenci. „Greenpeace přináší svědectví z míst nějakým způsobem ohrožených. Proto jsme tady. Nechceme být jako oni,“ sdělil aktivista Jan Piňos, který upozornil na vztyčený Totem svobody, u jehož paty založili účastníci protestu kamennou mohylu. „Měli by se sem vypravit lidé z okolí, aby přidali další kameny a vyjádřili tak svůj názor,“ vyzýval Piňos, podle kterého se přímo na kótě v příštích dnech uskuteční další kulturně společenské akce.

Na místo dorazil kromě novinářů také starosta Trokavce Jan Neoral. Ze stejné obce se tam vypravil i Jiří Houška, který přidal na mohylu vlastnorčně podepsaný kámen. „Na to si čas udělám, slyšel jsem to v rádiu,“ řekl Houška.

Greenpeace kromě toho novinářům pod bannerem znázorňujícím střed terče představili fotopetici, která je přístupná na webu www.fotoblokada.cz. V pondělí tam bylo již kolem dvou set tváří lidí, kteří nesouhlasí s výstavbou amerického radaru v Brdech. Lidé, které Greenpeace zastihli nejdříve v ulicích hlavního města, se tak podepisují pod plakát s textem Mám cíl – nebýt cíl. Vedoucí této internetové kampaně Helena Tabakovová ale slibuje, že se aktivisté vypraví pro podpisy pod tuto petici také do obcí v okolí plánovaného amerického radaru.

Autor: Květa Matějovcová

28.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Muž spadl v Mlečicích do výkopu. Letěl vrtulníkem

Ilustrační foto

Rokycany nenašly recept na Lhotu

Při akci hřešilo na Rokycansku 26 řidičů

Rokycansko – Na Rokycansku se v minulých dnech uskutečnila celorepubliková dopravní akce. Byla zaměřená zejména na používání bezpečnostních zádržných systémů a na dodržování zákona o provozu na pozemních komunikacích.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Zbirožáčci cvičili s policií Zebru

Zbiroh – Prvňáčci ze ZŠ J. V. Sládka Zbiroh se učili jak přecházet vozovku a chovat se v silničním provozu.

Naši prvňáci ze ZŠ Holoubkov

Rokycansko - Ve středu 20. září najdete v Rokycanském deníku prvňáky ze ZŠ Holoubkov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení