„Je to špatné pro rodiny. Moje sousedka měla tři děti a ten její taky chodil hrát. Nakonec se s ním rozvedla, protože kvůli automatům měli akorát bídu,“ řekla včera před jednou z heren na Masarykově náměstí starší žena, která si přála zůstat anonymní. V samotné herně bylo živo už krátce po poledni.

Obsluha mění tisícikoruny na menší bankovky a automaty neslyšně polykají stokoruny. Proč to hráči dělají? „O tom se bavit nebudu,“ tvrdí jeden z oslovených mužů. Na pomoc mu přispěchala obsluha. „Radši se ptejte jinde. Deset vypitých piv stojí víc,“ zlobí se žena.

Ale i gamblerství už přivádí některé rodiny do svízelných situací. „Od začátku roku se na nás obrátili dva klienti, jejichž partner hraje a přivedl tak rodinu do dluhů. Zatím to není časté, ale hraní na automaty má dopad na celou rodinu,“ řekl vedoucí Občanské poradny Diakonie Rokycany Jan Neckář.

Podle místostarostky Marie Hlávkové se město už několikrát snažilo herny omezit vyhláškou. „Nedospěli jsme ale k tomu, že by to bylo možné, i když příjmy z heren bychom oželeli,“ uvedla. Hraní na bezrukých banditech už láká i děti. „Viděla jsem školáky, kteří měli připravené drobné, ale majitel je vyhnal,“ líčí další odpůrkyně automatů.

Podle vedoucí sociálního a zdravotního odboru rokycanské radnice Blanky Kohoutové by bylo lepší, aby provozovatel takové nezletilé nahlásil odboru. „Ani gamblerstvím postižené rodině nemůžeme pomoci bez podnětu,“ říká.

Zda je pro obec lepší mít peníze z automatů nebo řešit možné problémy, to už před několika lety řešili ve Strašicích. Ředitelka tamní devítiletky Eva Válková se ale proti umístění herny naproti škole rázně postavila. „Gamblerství je třeba eliminovat v zárodku, řešit následky je špatné. Ozvala bych se znova, i když jsem si kvůli tomu udělala nepřátele.“