VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hranice Američany nezastavily

LITOHLAVY - S cílem pomáhat zamířila do komunity pod Vršíčkem, kde se dostávají lidé za pomoci sdružení Teen Challenge Plzeň ze závislostí, skupina Američanů. Přijeli z Tennessee. Patří ke sboru, s nímž plzeňská metodistická církev spolupracuje.

15.9.2008
SDÍLEJ:

Týden pomáhali při zvelebování sídla komunity pod Vršíčkem, a trochu i zpackaných životů, Američané z Tennessee. Poslední popovídání, rozloučení a ti, s nimiž trávili čas, jim už popřáli jen hezký výlet do Prahy a šťastný návrat domů. Foto: DENÍK/ Božena Šopejstalová

„Potěšilo nás, že někdo je ochotný věnovat čas a své pohodlí tomu, abychom se cítili lépe. Přispěli nejen fyzickou prací, ale i tím, jak se nás snažili pochopit a pomoci příklady ze života u nich,“ uvedl Roman Veselý. „Jedno lidem v Tennessee závidím. Sociální vyloučenost tam není strašidlem, mají ve členech sdružení oporu. K tomu se společnost u nás teprve blíží,“ dodal.

„Dobrovolníci z partnerského sboru v Tennessee přijeli pod Vršíček už potřetí. Podíleli se na úpravách zahrady, stavbě nového plotu i chodníku a také si s klienty hodně povídali,“ uvedl Petr Balous, vedoucí programů na Vršíčku.

Potřetí už do Čech vážil cestu David Shipley. „Když pastor vyprávěl o partnerství s oblastí v České republice, věděl jsem hned, že sem pojedu. Těší mě, když vždycky vidím, jak Vršíček zase o něco rozkvetl,“ uvedl Shipley a dodal, že kontakt ale přetrvává i po návratu, vyměňují si zprávy. „Vždycky mě potěší, když se dozvím, že zase další z klientů už z Vršíčku přešel do chráněného bytu v Plzni. Když se sem a k přátelům z plzeňského sboru vracím, mám pocit, že jedu někam, kam patřím,“ líčil.

K samotnému Vršíčku pak podotkl, že po návratu odtud vidí u sebe, ale i jiných z rodáků, energii dělat víc pro potřebné doma, kde se účastní podobných akcí. „Vím, že mám šikovné ruce a sílu, tak pomáhám. Pokud jde o drogy a alkohol, nejsou nebezpečné jen závislým, ale celé společnosti. Rozbíjejí rodiny a kromě toho jsou tu následky v podobě následných trestných činů,“ říká.

„Než jsem sem jela, neměla jsem představu, do čeho vlastně jdu. U nás pracujeme hlavně s bezdomovci,“ uvedla Kellie Bracken. „Věděla jsem ale, že chci pomáhat. Teď mám najednou v srdci a mysli něco, na čem mi záleží,“ vyznala se. Konstatovala také, že lidé v Čechách jsou přátelští a otevření a velice dobře se tu jí. Snažila se rovněž o porovnání drogové závislosti v obou zemích, ale na to tady získala málo poznatků.

„V Americe není výjimkou,“ sdělila, „že drogy berou 12 – 13leté děti, ale stejně tak se setkáte se závislým šedesátníkem. S problémem se u nás společnost musela začít vypořádávat dřív než tady,“ mínila.

Autor: Božena Šopejstalová

15.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Seniorka pustila ženy na záchod. Přišla o 15 tisíc

Takhle to vypadá, když mají policisté den blbec.
AUTOMIX.CZ
45

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

Volduchy mají zaděláno na postup

Volduchy – Přes konkurenci přátelského utkání Rokycany – Viktoria Plzeň se ve voldušském fotbalovém stánku sešlo ve středu večer 150 fanoušků. Úvodní barážový souboj o krajskou 1. B třídu lákal.

Rokycanská nemocnice si připomněla 60. jubileum

Rokycany – Včerejší oslavy 60. výročí otevření nemocnice v Rokycanech už dopoledne zahájil Den otevřených dveří.

Opustili nás

Rokycansko - V minulém týdnu nás opustili další občané

Strašičtí školáci zdolali Dobřív o dva body

Strašice – Školáci ze čtyř obcí v dosahu strašické devítiletky se utkali včera ve vědomostní, sportovní i zábavné konfrontaci. Role kapitánů se ujali starostové Strašic (Jiří Hahner), Dobříva (Jiří Ondřejíček), Cheznovic (Josef Kolář) a Tění, které vyslaly místostarostu Karla Erbena.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies