VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I kluky z Jeřabinové čeká státní maturita

Rokycany - Napětí se dnes šíří Střední školou Rokycany, Jeřabinová ulice. Praktické maturitní zkoušky střídají státní maturity z mateřského jazyka a literatury, plněné písemnou formou. I když součástí těch praktických vlastně písemná část byla také.

2.5.2012
SDÍLEJ:

Zadání praktické maturitní zkoušky frézování upínky ve Střed- ní škole Rokycany, Jeřabinová ulice, plnil Václav Košař. Postupu přihlí- ží mistr odborného výcviku Václav Opatrný. Foto: Foto: Deník/ B. Šopejstalová

„Nejprve jsme museli vytvořit program pro CNC (poz.: počítačem řízené stroje), ten jsme vytiskli a odevzdávali. Na jeho základě teď obrábíme součástku," uvedl v rámci prověřování Václav Košař z oboru mechanik seřizovač. „Z velké části jde nyní o ověření, jestli máme program dobře nastavený. Případné chyby musíme korigovat přímo na místě," objasňoval Luboš Vaňourek. „Důležité je také správné nastavení nástrojů. V tomto případě hodně záleží na zvyku a zručnosti, základní postup seřizování se už více méně opakuje," mínil Tomáš Vonásek." „Napsat program bylo asi nejtěžší," podotkl Luboš. „Sice jsme jeho vytváření pro podobné součástky trénovali, ale teď jsme museli postupovat úplně sami. Seřídit nástroje bylo pak už lehčí," zvažoval Tomáš.

Hlavní úkol kluků se stalo vytvoření programu v řídícím systému stroje, a to na soustružení i frézování. Následovalo zhotovení zadaného výrobku na CNC obráběcích strojích, a to soustružením i frézováním.

„Program jsme hodnotili samostatně, soustružení a frézování také. Při ních šlo přede- vším o precizní seřízení nástrojů, aby se dosáhlo požado- vané přesnosti. Každý obrobek jsme následně důkladně pro- měřovali," sdělil učitel odbor- ného výcviku Karel Veselý.

Všechny dosažené body se nakonec sčítaly, na jedničku jich bylo třeba nashromáždit 430 až 400. Naproti tomu, aby žák uspěl aspoň na dostatečnou, musel jich nasbírat 240. Jinak ho čeká v září oprava. „Výsledky se žáci dozvěděli hned po absolvování praktic- ké maturitní zkoušky, jeden z chlapců ji bude opakovat," sdělil zástupce ředitele Miroslav Zítek. Přičítá to zejména faktu, že v závěru roku, kdy se nejvíce procvičuje, student ve škole chyběl.

Autor: Božena Šopejstalová

2.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Ilustrační foto

Fotbalisté Mýta B zdolali Drozdov

AKTUALIZOVÁNO

Vražda v Plzni. Bezdomovec zaútočil na druhého mačetou

Plzeň - Policie vyrazila v neděli ráno ohledat místo činu.

Jak, kdy a za kolik na sociální zařízení na Rokycansku

Rokycansko - Oblast Rokycanska nabízí spoustu příležitostí k poznávání a výletům. Jsou lidem ale k dispozici i sociální zařízení, míněno veřejná WC?

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

V Mýtě úřadoval neznámý zloděj

Mýto - Patříte-li k těm, co nezamykají, můžete dopadnout jako majitelé domu z tohoto případu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení