VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jednání k severní propojce začala

LITOHLAVY, BŘEZINA - Na sever okresu, konkrétně až k Březině, by měl vést přímý sjezd dálnice D5. Umožnila by to plánovaná přeložka stávající klikaté a nepřehledné silnice.

16.10.2008
SDÍLEJ:

Jednání přípravného týmu projektu Napojení severního Rokycanska na D5, které se uskutečnilo v Oseku za přítomnosti zástupce kraje, SÚS Rokycany, projekční kanceláře a starostů obcí. Foto: archiv

Navíc jsou na ní nebezpečná místa, o čemž svědčí řada nehod, i tragických. Stavbu v roce 1999 navrhl jako veřejně prospěšnou záležitost mikroregion Radnicko a později ji za stavbu tohoto druhu skutečně krajský úřad přijal.

„Plánovaná přeložka silnice svou přímostí zkrátí vzdálenost a samozřejmě čas dojezdu, a tím umožní lepší kontakt severního Rokycanska s centrem. Navíc odstraní i některá nebezpečná místa,“ potvrdil krajský radní pro dopravu Miroslav Jaroš. Dokumentace pro územní řízení se zpracovává, před koncem roku by měla být hotová.

Podle Jaroše firma vyhotovující projekt už připravila i podklady pro jednání s vlastníky pozemků. Přestože stavba má začít na jaře roku 2010 a skončit v roce 2011, průtahů se podle Jaroše lidé, jež už přípravě akce věnovali spoustu času a energie, trochu obávají. Trasa dlouhá 5,5 kilometru, která přijde asi na 200 milionů, by – vzhledem k ohlášenému přiškrcování toku evropských peněz – jinak mohla zůstat jen snem.

Přeložka silnice počítá s novým napojením Litohlav, kam je, vzhledem k absenci chodníku, zejména pěší spojení zvláště nebezpečné. Kvůli překonání komunikace se uvažuje i o lávce pro pěší a cyklisty. Podobně tomu je také v Oseku, kde se projekt má vypořádat s „nehodovou“ křižovatkou u sokolovny. Stala se ale i problémovým místem projektu. „Nesouhlas s prodejem části svého pozemku vyslovili dva majitelé. Sokolové a jedna z rodin. Jí jsme nabídli i výměnu, ale neuspěli. Tím jsme se ocitli tak trochu ve slepé uličce,“ uvedl starosta Jaroslav Peroutka.

V současnosti se zvažují tři varianty řešení. „Sokolové nechtěli objezd s průměrem 34 metrů, že by mohl poškodit statiku jejich budovy a znehodnotit studnu. V případě zmíněné rodiny by zase část okružní křižovatky vedla blízko jejich vchodu,“ dodal Peroutka. Protože nehody na stávající křižovatce ale jsou, už tam i dva lidé přišli o život, obec dál apeluje na vlastníky pozemku, aby prodali.

„Víte, ono jedno souvisí s druhým. Jsme pro průjezd, ale s menším průměrem – 25 metrů,“ sdělil starosta TJ Sokol Osek Jaroslav Hlůžek. „Proti velkému průměru objezdu jsme i proto, že by usnadnil masový průjezd nákladní dopravy do Duwenbecku a Borgersu přes Osek. Víme, jaké problémy s tím mají Volduchy,“ vysvětloval a dodal: „Máme za to, že kvůli nákladní dopravě je třeba více sil věnovat uskutečnění druhého dálničního sjezdu u Svojkovic,“ tlumočil názor sokolů. Vlastníky pozemků už si sezvali také v Litohlavech. „Zatím vyčkávají na přímá jednání,“ sdělila místostarostka Šárka Pražská.

„Jinak obec záměr vítá, vyřešil by se tím i hustý provoz směrem na Osek po úzké silnici, pro takovou frekvenci neprojektované. Každopádně bychom ale chtěli, aby se součástí stavby stal i chodník a cyklostezka. Důležité budou nejen pro nás, Litohlavské,“ míní.

Autor: Božena Šopejstalová

16.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Ilustrační foto.

Fotbalisté Mýta podlehli Tachovu

U Rokycan našli v lese oběšence

Rokycansko – Ve středu dopoledne byl v hlubokém lesním porostu mezi Rokycany a Tymákovem nalezený oběšený muž.

Vondráčková se chystá do Liblína

Liblín – Sobotní slavnosti městyse Liblín začínají v poledne. Na nádvoří koncertuje dechovka Pavla Saka, vystoupí malí hasiči z Němčovic i uživatelé DSS, zazní muzikálové melodie a od 18 hodin zpívají Andílci.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Část Soukenické bude od 17. do 23. srpna zavřená

Rokycany – Týdenní zkouška trpělivosti čeká od zítřka motoristy v centru okresního města. Od 17. do 23. srpna bude úplně uzavřena ulice Soukenická v úseku od Nerudova náměstí s křižovatkou Raisova až k mostu přes Klabavu. Důvodem frézování a pokládky živičného krytu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení