Podle místostarostky Marie Hlávkové ale muselo kvůli nečekané stomilionové investici do Základní školy v ulici Míru odložit chystanou rekonstrukci školní jídelny v devítiletce v Čechově ulici.

Podle vedoucí oddělení hygieny dětí a mladistvých rokycanského pracoviště Krajské hygienické stanice Jany Hejdové ale hygienici žádné ze současných šestatřiceti školních jídelen a osmi výdejen na Rokycansku nemuseli po roce 1989 zakázat činnost. „Loni jsme ani nezaznamenali žádnou epidemii v těchto jídelnách. Kuchařky ví, že vaří pro děti. Školní stravování je bezvadná věc. Děti mají denně čerstvé jídlo. Naposledy jsem byla mile překvapena úrovní jídelny v Mateřské škole Saská v Rokycanech,“ říká Hejdová. Například do této jídelny Rokycany investovaly v několika posledních letech přes tři miliony korun.

Problém nemají hygienici ani s poměrně stísněnou Školní jídelnou Čechova. Normám vyhovuje. Podle Hejdové je vidět, že i tady se snaží o průběžnou výměnu vybavení. „Při rekonstrukci jídelny v Masarykově devítiletce (na tu padlo roku 1999 osmnáct milionů korun – pozn. aut.) jsme odtud převzali řadu věcí,“ ukazuje vedoucí jídelny v Čechově ulici Eva Štěpánková. Nerez a pákové baterie mají i tady, i když bez generální opravy. „Problém s prostorem ale žádná rekonstrukce nevyřeší,“ posteskla si vedoucí zařízení, které denně připraví více než tisícovku obědů.

Malým strávníkům, které zastihl Deník u pátečního oběda, i tak chutná. Ačkoli, aby se vešli do jídelny, musí se rozdělit do pěti skupin. „Vaří tu tak dobře jako máma doma,“ mínil nad špagetami Michal Jindra ze 4. B. Ty rychle mizely i v Zuzce Cibulkové. „Moje máma ale vaří líp,“ culila se třeťanda, která si ve škole nejvíc pochutná na rajské omáčce.

Podle Hejdové si ale děti někdy na školní stravu stěžují. „Problém je v tom, že jsou zvyklé na ostrá jídla z fast foodu. Když se zeptáme, proč jim nechutná, nejsou schopny říci důvod,“ říká hygienička s tím, že stravování ve všech školních jídelnách na Rokycansku je skutečně bezpečné. „Řešíme spíš jednotlivosti jako dovybavení konvektomatem. Záleží také na tom, kolik mají obce jako provozovatelé prostředků,“ myslí si.

Přesto jsou ve městě vidět denně děti, které dají přednost třeba hot dogu. „Některá koření nebo příliš soli používat nesmíme,“ vysvětluje vedoucí ŠJ Čechova. Nepřesolená jídla, která budou v brzké době hygienici hodnotit také podle energetické a biologické hodnoty, jsou ale spíše předností školního stravování. Drobné potíže jsou spíše ve vybavení některých jídelen.

Drobnou závadu připouští ředitelka MŠ EKO Dobřív Jitka Fryaufová. „Hygienici byli spokojeni, ale je třeba vyměnit lino. Rozpočet obce není nafukovací, ale je vstřícná. Výměnu, pří níž musíme všechno vystěhovat, uskutečníme o prázdninách,“ míní Fryaufová s tím, že hygiena, pokud zařízení dodrží navrženou lhůtu, obcí a jídelnou naplánovaný termín respektuje.