Obojí se v délce zhruba čtyř kilometrů pokládalo souběžně. Kanalizace není spádová, vzhledem k položení místa ji bylo třeba budovat tlakovou. Úskalí připravil i terén. „Plánovaná bezvýkopová technologie musela být změněna na výkopovou. Podvrtávání kvůli nevhodnému geologickému složení horniny selhalo,“ informoval starosta Jiří Hahner. To předpokládanou cenu akce zvedlo. „Jako obec jsme museli doplatit asi čtyři miliony. Namísto plánovaných 45 milionů, plně krytých z takzvaných radarových – či brdských – peněz od státu, se cena vyšplhala zhruba na 49 milionů, bez DPH,“ objasnil starosta.

Sdružení firem Skanska – Stavomonta zahájilo výstavbu vloni v září, teď dílo předalo. Ruch v oblasti ale neutuchá. Zástupci obecního úřadu informovali, že zájemci už začínají s napojováním domácností k vedení. Pokud jde o kanalizaci, bude přípojek 219, vodovodních 200.

Strašičtí ještě hodlají rozšířit zčásti vodovod a kanalizaci v areálu někdejších kasáren. Od Ministerstva pro místní rozvoj ČR (Obnova kasárenských objektů) na to dostali příslib třímilionové dotace. Začít kopat by se mělo o prázdninách. Tím se celá kanalizační síť uzavře. Už teď ale mají de facto splněno. „Zároveň jsme tak vyhověli i vyhlášce Evropské unie, že obce nad dva tisíce obyvatel musí být do roku 2010 plně napojené na kanalizaci. My, zkolaudováním stavby Na Huti, splnili podmínku zasíťovaní Strašic kanalizačním systémem,“ doplnil Hahner.

„Samozřejmě jsme moc rádi, že se můžeme připojit, ale nejmenujte nás,“ přál si jeden z majitelů místních rodinných domů. „Kdo poznal, co je to nemít kanalizaci a vodovod k dispozici, mi dá za pravdu,“ dodal.