„Kašnu rozeberou na části a ty poputují do restaurátorského ateliéru Karla Granáta ve Starém Plzenci. Vyhrál výběrové řízení,“ oznámil tiskový mluvčí městského úřadu Jan Engler.

Náklady na opravu a související práce jsou dle mluvčího odhadovány na 944 000 Kč. Část z nich, konkrétně 370 tisíc korun, pokryje dotace získaná z programu Regenerace městských památkových zón a rezervací.

Technologie pro vodní hospodářství najde umístění v suterénu Základní školy ulice Míru. Na nádrži a propojení s kašnou už podle ředitele instituce Josefa Bauma dělníci pracují. Celou technologii ale město letos dokončit neplánuje. Jednalo by se totiž (zhruba) o další milion. „Zatím se počítá s první etapou. Podle finančních možností bude technologie dokončena během příštího roku, aby před zářijovými oslavami 900. výročí města už fungovala. Ve finále se kašna posune asi o dva metry ke škole a architektonicky volně přejde do vnějšího prostranství budovy. Pochozí plochu kolem památky pokryje valounková dlažba.

„Z posunutí kašny samozřejmě vyplývá i nutnost vybudovat pod ní nový základ,“ informovala Jana Cinkeová, která má památky v okrese na starosti.
Dovnitř nádrže bude po jejím sesazení vložená vana z olova. „Vlastně kašnu utěsní. I přes restaurování stav kamene neumožňuje, aby bez ní mohla být uvnitř voda,“ vysvětlovala Cinkeová.

Kašnu doplní kamenný dřík s mísovitým zakončením, který rovněž projde odborným ošetřením. Zatím odpočívá v depozitu. Za pomoci jeřábu ho už před časem sundali, protože hrozil zřícením.