Přes informační kampaň se u automatu na třicetikorunové kupony tvořil zástup bezradných pacientů. „Tady si musíte vzít formulář na darovací smlovu, který vyplníte a po schválení krajem obdržíte obnos zpět,“ trpělivě vysvětlovaly sestřičky lidem postup.

 Na nápor zákazníků se chystal i personál lékárny. Rovněž zde byla třicetikorunová částka zrušena a třeba důchodci z Plzně se nechali slyšet, že se jim jízda vlakem do Rokycan pro medikamenty pořád ještě vyplatí. „Zatím tu panuje klid. Fronty se netvoří a možná k tomu přispěl stejný krok, k němuž se odhodlali ve Žďáru,“ dozvěděli jsme se u okénka.

V lékárně Farmacum, nacházející se ve zmiňovaném už Žďáru, panovalo včera mezi zákazníky překvapení. Potvrdila to i magistra Barbora Harcubová. Zařízení se totiž rozhodlo pro obdobné podmínky, jaké nově panují v lékárnách spravovaných krajem. Ve finále třicetikorunové poplatky zůstávají zákazníkovi. „My peníze vybereme, jak ukládá zákon, ale snažíme se je zase formou daru hned vrátit. Chceme, aby podmínky pacientů, kteří k nám chodí, byly souměřitelné,“ oznámila magistra Eliška Kastnerová. Skutečnost mile zaskočila i Jaroslavu Kuglerovou: „Oni mi za recept nakonec vrátili,“ sdělovala.

"Rozhodnutí Farmaca mě potěšilo, nevěděla jsem, že se k takovému kroku odhodlali. Měla jsem na receptu dvě položky, šedesát korun bude dobrých,“ mínila Štěpánka Šrailová. Dojem Věry Opatrné zní: „V hrazení zdravotnických poplatků je zmatek, pomalu se v tom přestávám orientovat. Už platím a ani nevím, zda platit mám.“

Do lékárny ve Žďáru míříla i Gabriela Vracovská. Neúměrně dlouhé frontě zájemců tam zatím nečelila. „Je to od nich ale milé gesto. Kdyby platilo o chvíli dříve, to stonaly děti,“ ušetřili bychom dost,“ míní.

V. Havránek, B. Šopejstalová