VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kompostárna Mýtské postrašila

Mýto - Kompostárna, která by měla vzniknout ve městě, nedává mnoha jeho občanům spát. Obávají se dopadu na životní prostředí, a proto sepsali petici. V pondělí se jí zabývali zastupitelé.

6.6.2012
SDÍLEJ:

Vytříděný komunální odpad prochází několika zpracováními. Výsledný kompost může být použit jako hnojivo pro zeleňFoto: DENÍK/Radka Kočová

„Očekávali jsme značnou účast veřejnosti, pod petici se podepsala stovka lidí," uvedl starosta František Končel. Třebaže provoz tohoto druhu schvaloval odbor životního prostředí MěÚ Rokycany a krajského v Plzni, kvůli informovanosti se zástupci Mýta vypravili na zkušenou. Byli se podívat v Chotíkově, kde kom- postárna už funguje. „Z petice vyplývá, že lidé měli představu zátěže, jakou způsobuje bioplynová stanice. Ale žádný takový zápach a podobné neduhy jsme nezjistili," sdělil Končel.

Nejde ale jen o pach, kterého se mnozí stejně obávají. „Okolí města teď vypadá neutěšeně, vrství se tu haldy bahna z Holoubkovského rybníka. Navíc z aut, jež ho převážejí, vytéká. Kolem je spousta nepořádku, zvýšila se prašnost a přibylo i zplodin z výfukových plynů. Chtěli jsme vědět, na čem jsme, a požadujeme čistotu ulic," uvedla Zdeňka Hošková, která se spolu s dalšími pod dokument podepsala. Primárně lidem vadí fakt, že nebyli o záměru vzniku kompostárny informovaní. „Teď nám zástupci města řekli, že rozhodovaly jiné instituce a že už je všechno vlastně povolené," zlobí se.

Pokud jde o bahno, jeho deponování v okolí Mýta bude nejméně dva měsíce pokračovat. Provozovatel kompostárny ale slíbil, že dvakrát týdně bude od nynějška ulice čistit. Tamější si také vymohli slib, že biologický odpad mohou do provozovny vozit zdarma.

Zařízení by mělo vzniknout na území bývalého teletníku, při cestě do Cheznovic. Zpracovávat má trávu, štěpky a podobný odpad. „Výroba není pro okolí zatěžující ani nebezpečná. Přetvářet chceme biologicky rozložitelný odpad typu větví, trávy a podobně. Po předložení návrhu záměr schválil odbor životního prostředí (ŽP)," informoval za Kompostárnu Mýto Martin Šoltys. Dodal, že uvedená instituce naopak činnost podobného rázu podporuje. Trávu ze sečí a prořízek stromů by na místo měly v budoucnu vozit i okolní obce. „Projekt je v souladu se zákonem o odpadech a nebude mít dopad na žádnou složku životního prostředí," konstatovala Iveta Šmolíková z odboru ŽP Městského úřadu Rokycany. „Navíc zpracovaná surovina bude mít další využitelnost, což vzhledem k tomu, že spousta biologického odpadu zbytečně končí na skládkách a zabírá místo, je nespornou výhodou," dodala.

Autor: Božena Šopejstalová

6.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Jak, kdy a za kolik na sociální zařízení na Rokycansku

Bezdomovci Václavu Dražskému hrozí za znásilnění a další trestnou činnost až 10 let vězení.
4

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

V Mýtě úřadoval neznámý zloděj

Mýto - Patříte-li k těm, co nezamykají, můžete dopadnout jako majitelé domu z tohoto případu.

Sedláčkova výstava v neděli končí

Rokycany - Letní výstava obrazů známého výtvarníka a rokycanského rodáka Aleše Sedláčka se pomalu chýlí k závěru.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Rokycany hostí v 10.15 Horní Břízu

Rokycansko – Druhým kolem pokračují nejvyšší krajské soutěže mužů v kopané.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení