Své rozhodnutí musí vlastníci vyznačit u vchodu podniků příslušnou grafickou značkou. Ty, které oznamují zákaz kouření, vylepí zcela ojediněle. Jednou z nich je mirošovská restaurace Na Statku. „Zákaz kouření u nás platí už od září loňského roku a zůstane to tak i nadále. Nemyslím si, že by k nám kvůli tomuto opatření přestali hosté chodit,“ podotkla vedoucí provozovny Jana Kašparová.

Stále budou ve městech i na venkově převažovat ty restaurace a hospody, v nichž si hosté k pivu cigaretu zapálí. „Pojedeme dál v tom trendu, v jakém dosud, takže zůstaneme kuřáckou restaurací. Rozhodli jsme se na základě průzkumu, který prokázal, že k nám stále chodí víc kuřáků než nekuřáků,“ uvedla Michaela Kalašová, majitelka rokycanské restaurace U Tří zmijí. Prostory jsou ale podle ní vždy dobře odvětrané, tedy věří, že se i nadále návštěvnost nekuřáků neomezí.

Někteří provozovatelé v tom, jakou variantu zvolí, jasno zatím nemají. „Ještě nejsem stoprocentně rozhodnutá, ale spíš bych se přikláněla k nekuřácké restauraci,“ sdělila Pavlína Netrvalová, majitelka Pizzerie Galaxy. Ta je v současné době rozdělena na dvě zóny.

Novela sice připouští mít v jedné restauraci prostory pro kuřáky i nekuřáky, ale musí být stavebně oddělené. Majitelé, kteří o této volbě během několika měsíců uvažovali, se tak vesměs shodují, že toto řešení by pro ně bylo značně nákladné. Najdou se však tací, jež mají podnik této variantě už dávno uzpůsobený. „Zatím to není vůbec jisté, ale uvažujeme o tom, že uvnitř by se nekouřilo a v prosklené přístavbě ano,“ konstatovala Dana Heidenreichová, majitelka rokycanského Penzionu No1