VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvůli rorýsům se lidé museli nabalit

ROKYCANY - Ochrana ptáků dostala přednost před záměry lidí. Plánované změny mají ale dvěma panelovým domům na Jižním předměstí vynést čtyřicetiprocentní úspory.

12.11.2008
SDÍLEJ:

Panelové domy dostávají teplý kabát. O pozdržení procesu se však v Rokycanech na Jižním předměstí postarali rorýsové obecní. Foto: DENÍK/ Božena Šopejstalová

A tak se obyvatelé rozhodli do úprav pustit i s časovým zpožděním, vynuceným ochranou hnízdění rorýsů obecných, a raději snášet nějaký čas zimu. Teď jsou práce v plném proudu. Jedná se o domy známé pod pojmem Experiment. V rámci komplexní regenerace paneláků se dvě společenství vlastníků bytových jednotek rozhodla vyměnit veškerá okna, upravit balkony, včetně odstranění dřevěných lodžiových stěn a jejich náhrazení za normální zdivo.

V plánu je také zateplování obvodových zdí plus fasáda, výměna výtahů a na vyšším z domů zateplení střechy. Náklady na přestavbu bytových jednotek se dohromady vyšplhají asi na 18 milionů. Každé společenství se však do akce pustilo samo za sebe. Dvě jsou i firmy, které se do komplexní regenerace paneláků pustily. V případě nižšího se jedná o BIS, vyšší opravuje firma Ryta.

„Společenství vlastníků požádala v rámci Programu Panelák o státní dotaci, která bude krýt úvěr s úrokem ve výši dvou procent,“ vysvětloval možnost financování Zdeněk Smejkal z firmy Inzula, starající se o domy. Pokud jde o nižší z nich, prochází změnami od srpna a do konce listopadu má být hotový.

Až na výtahy, jejich modernizace bude trvat déle. Regenerace vyššího z domů, sedmipatrového, začala v září. Od března do srpna ji blokoval výskyt zmiňovaného už rorýse. O omezení rozhodl krajský úřad. Proto rekonstruce domu může pokračovat jen v prvních měsících příštího roku a s dokončením se počítá v srpnu a září 2009. Na toto období zbude zateplení a fasáda čtvrté stěny, vedoucí do nitra domy svíraného elka.

„Výměna oken byla celkem rychlá. Nejvíc jsme se obávali vybourání a dozdívání jedné ze zdí bytu. V případě naší rodiny ale hlavní práce naštěstí stihli za docela teplého počasí. Druhý den pak už jen spárovali a štukovali,“ uvedla Karin Dienstbierová.

„Horší bylo,“ dodala, „čekat pak týden, než se zase obnovilo vytápění místnosti, u nás obýváku. Všude pochopitelně demontovali, a následně znova osadili, radiátory. Vytápění stoupačkami začalo fungovat pak naráz. V ostatním místnostech se sice topilo, ale stejně byl chlad znát a udržet děti, aby vynechávaly jednu z místností, je dost těžké,“ vzpomínala.

Regenerací dosažené přímé úspory energií podle propočtů dosáhnou minimálně 30 až 40 procent. „Kromě odstranění úniků tepla, vlivem netěsnících oken a slabých zdí, zmizí i zatékání střechou či panely,“ dodal Smejkal.

Autor: Božena Šopejstalová

12.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Jak, kdy a za kolik na sociální zařízení na Rokycansku

Bezdomovci Václavu Dražskému hrozí za znásilnění a další trestnou činnost až 10 let vězení.
4

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

V Mýtě úřadoval neznámý zloděj

Mýto - Patříte-li k těm, co nezamykají, můžete dopadnout jako majitelé domu z tohoto případu.

Sedláčkova výstava v neděli končí

Rokycany - Letní výstava obrazů známého výtvarníka a rokycanského rodáka Aleše Sedláčka se pomalu chýlí k závěru.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Rokycany hostí v 10.15 Horní Břízu

Rokycansko – Druhým kolem pokračují nejvyšší krajské soutěže mužů v kopané.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení