VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Luděk Uzel se rozjel se na Papuu za lidojedy

Rokycany – Má v sobě krev dávných objevitelů, i když je Čech, zvyklý žít v evropských podmínkách. Přece jej vždy něco přiměje vydat se za přírodními kmeny. Tentokrát Luděk Uzel už počtvrté zamířil na Papuu Novou Guineu a po pravdě – ten „přírodní kmen“, za nímž tentokrát s několika kolegy míří – jsou lidojedi.

11.11.2009
SDÍLEJ:

V rokycanské veterinární ošetřovně se Luděk Uzel nejčastěji věnuje psům, kočkám a různým dalším domácím mazlíčkům. Foto: archiv

Jinak působí jako zvěrolékař. Buď je za pacienty, léčí nebo operuje. Zajímalo nás, co člověka tak vytíženého ná– hle přiměje odjet do divočiny.
„Naše veterinární pracoviště v Rokycanech završí zanedlouho dvacet let činnosti. Jsme sehraný tým, snažící se věnovat práci maximum, osobní volno jde často stranou. Najednou zjistíte, že už dva roky jste třeba nečerpali delší dovolenou a začnete se cítit unaveně. Na to mám pak velmi dobrý recept – expedici na Papuu Novou Guineu,“ usmíval se.

Protože ho, jak se svěřil, už několik let pronásleduje myšlenka vypravit se ke kmeni Korowai Dalam, zamířil tam. Jedná se opět o „stromové lidi“. Říká se jim tak proto, že si staví svá obydlí vysoko v korunách stromů. Na území státu žije několik kmenů stromových lidí, více známo je jich pět. Uzel s kolegy nyní ale míří za šestým, asi nejdivočejším z divokých.

„Přes jeho území jsme při minulých expedicích přelétávali a jejich stromové domy jsme měli možnost prohlédnout si alespoň z výšky. Žijí totiž už v oblasti ležící za takzvanou pacifikační linií. Před čtyřmi lety jsme se pak k jejich území přiblížili skoro na dosah, bohužel nám ale utekli nosiči. Bojí se, že by je muži kmene Korowai Dalam zabili a snědli. Žádný Papuánec k nim nepůjde – nemůžou. Možná by je opravdu zabili,“ sdělil doktor.

Pavlínu Uzlovou pocit spokojenosti z mužova putování zrovna neprovází. „Každou chvilku to probírám,“ říká, „ale co mám dělat?“ Zatím se jí muž neozval. Ale to ji, vzhledem k podmínkám, do nichž se vydal, neděsí. „Spíše, kdyby byl problém, by se někam vydávali hledat pomoc. Tak je to aspoň domluveno. Do určitého data by se ale ozvat měli. Pokud ne, vysílala by se záchanná akce. Gépéesku mají, mohli by se snad dostat někam k misii. Zatím se utěšuji, že je snad všechno v pořádku. Věřím, že do zvláštního nebezpečí nepůjdou. Ví, že tu má děti.“

Jisté však je, že se čeští dobrodruzi pohybují po horké půdě. Jsou v oblasti, kam by nikdy nedostali víza, ta se vystavují jen pro oblasti turisticky dostupné. S malárií a jinými exotickými chorobami jsou smířeni, už s nimi bojovali. „Obdivují, že v dnešní době tamní lidé dokáží žít na úrovni doby kamenné. Že nic nepotřebují, jen se najíst a jsou spokojení. Samozřejmě je láká i krásná krajina a myslím, že tak trochu si chtějí dokázat, co sami zvládnou,“ míní paní Pavlína.

„Jsme přesvědčeni, že bělochům velké nebezpečí od Korowai Dalamů nehrozí. Možná nám seberou vybavení, ale to nevadí,“ uvedl Uzel a slíbil, že o dojmy se podělí.

Autor: Božena Šopejstalová

11.11.2009
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Holoubkovští dovršili v neděli večer nadvládu hostů

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Padesátiletý řidič nadýchal u Tění bezmála dvě promile

Rokycansko – V pátek ve večerních hodinách zastavila policejní hlídka na křižovatce Těně a Cheznovice řidiče ve vozidle Škoda Superb. Řidič před jízdou vypil několik piv.

V tropech mířily na koupaliště průměrně dva tisíce lidí

Rokycany – Dneškem se po téměř dvouměsíční odstávce otevírá krytý plavecký bazén v okresním městě.

Okresní tandem zazářil v přeboru

Rokycansko – Druhé kolo krajského přeboru mužů v kopané vyšlo oběma našim zástupcům na podtrženou jedničku.

Do Favoritu vstoupil nový investor

Rokycany – Společnost Favorit, která v České republice vyrábí prémiová sportovní a lifestylová kola na míru, získala nového investora. Je jím Michal Mička ze společnosti C2H, který ve Favoritu získal za 70 milionů korun třicetiprocentní podíl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení