VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Majitelé komínů se musí věnovat čištění

Nařízení vlády č. 91/2010 o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv začne platit od 1. 1. 2011.

13.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Karel Pech

Určuje termíny, ve kterých má být provedena kontrola nebo čištění spalinových cest a stanovuje, kdo tyto činnosti může provádět. Nahrazuje již značně zastaralou vyhlášku č. 111/1981 Sb., o čištění komínů. Jeho cílem je upravit podmínky, za nichž se provoz komína, kouřovodu a spotřebiče paliv považuje za vyhovující z hlediska požární bezpečnosti. Podle ministerstva vnitra výrazně poklesnou náklady majitelů na čištění komínů. Podle vyhlášky č. 111/1981 Sb., která je ještě nyní stále v platnosti, má totiž majitel komína povinnost nechat ho zkontrolovat kominíkem alespoň čtyřikrát ročně, u topidel s výkonem do 50 kW dokonce šestkrát ročně. Většina majitelů ale tuto povinnost neplní právě i z důvodu poměrně vysokých finančních nákladů. Od začátku příštího roku nové nařízení vlády umožní, aby si vlastníci spotřebiče na pevná paliva o výkonu do 50 kW čistili komín svépomocí, pod podmínkou, že bude prováděna jeho pravidelná kontrola odborně způsobilou osobou. Kontrolu spalinové cesty může provádět držitel živnostenského oprávnění v oboru kominictví podle živnostenského zákona č. 455/1991 Sb. Kominíci také nebudou kontrolovat už pouze komín, jako dosud, ale celou spalinovou cestu. Dostanou se tak i ke spotřebiči, čímž se zvýší jistota majitelů, že celé zařízení je provozováno v souladu s technickými podmínkami.

Majiteli komína bude nyní stačit vyčistit si spalinové cesty i svépomocí a to v celoročním provozu třikrát a v sezónním provozu dvakrát. Za sezónní provoz se považuje topení po dobu nepřesahující v součtu šesti měsíců v kalendářním roce. Naopak bude mít novou povinnost jedenkrát ročně předložit kontrolnímu orgánu (preventistovi SDH nebo pověřenému pracovníkovi OÚ) revizní zprávu spalinové cesty. Za nedodržení pravidel podle nařízení vlády hrozí majiteli komína pokuta. V případě požáru může činit až 20 tisíc korun.

13.11.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Fotbalisté Mýta podlehli Tachovu

Ilustrační foto.

U Rokycan našli v lese oběšence

Vondráčková se chystá do Liblína

Liblín – Sobotní slavnosti městyse Liblín začínají v poledne. Na nádvoří koncertuje dechovka Pavla Saka, vystoupí malí hasiči z Němčovic i uživatelé DSS, zazní muzikálové melodie a od 18 hodin zpívají Andílci.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Část Soukenické bude od 17. do 23. srpna zavřená

Rokycany – Týdenní zkouška trpělivosti čeká od zítřka motoristy v centru okresního města. Od 17. do 23. srpna bude úplně uzavřena ulice Soukenická v úseku od Nerudova náměstí s křižovatkou Raisova až k mostu přes Klabavu. Důvodem frézování a pokládky živičného krytu.

Házenkářské naděje vyrazí na Šumavu

Rokycany – Házenkářské naděje HK Rokycany jsou v přípravě na sezonu hodně aktivní. Starší a mladší žáci odjíždějí ve druhé polovině srpna na soustředění do šumavského Rohanova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení