Také podle údajů rokycanského pracoviště Krajské hygienické stanice v Plzni počet marodů, kteří podlehli akutním respiračním infekcím, v okrese stoupl – ze 450 z minulého týdne na 482. Podle Eleonory Klukavé z rokycanské hygieny se už objevují také komplikace v podobě zápalů plic a zánětů průdušek. Naopak téměř o 40 procent ubyla chřipková onemocnění.

Zatímco v okresním městě se podle praktické lékařky Václavy Hronové situace zlepšila, její kolegyni Janě Čadové, která ordinuje v Mýtě, se počet pacientů s infekcí dýchacích cest během týdne zdvojnásobil. Minulý týden v tomto obvodě převládali dětští marodi. „Lidé mají vysoké teploty, jsou zchvácení, mají bolesti hlavy i kloubů a někdy se k tomu přidruží komplikace v podobě zápalu plic. Už jsem jich několik poslala do nemocnice. Nemocní totiž často leží dva tři dny a jdou do práce,“ konstatovala Čadová.

Podle lékařů za tři dny chřipku nezmůžou. „Nejméně po tu dobu trvá horečka,“ upozornila Hronová.

Tyto infekce kolují v celé rodině, taková je zkušenost rokycanského dětského praktika Patra Hány. „Především u předškolních dětí jsem zaznamenal výrazný nárůst infektů. Jde o klasické chřipky, komplikovaé kašlem,“ dodal. Rodiče těchto dětí se tak možná za pár dní ocitnou v řadách dospělých marodů, podobně, jako tomu je v Mýtě. Tam a na Zbirožsku a Strašicku pokračuje podle hygieny ve vývoji nemocnosti nepříznivý trend.

Předškoláků s akutními respiračními infekcemi (ARI) je nyní 69, dalších 7 má chřipku. Mezi školními dětmi stůně s ARI 129 a s chřipkou dalších 56. Ve věkové skupině od 15 do 24 pak 97 + 18 + 1 (komplikace v podobě zápalu plic či zánětu průdušek. Mezi dospělými od 25 do 59 let podlehlo ARI 140 lidí, 11 má chřipku a sedm leží se zápalem plic. Jen 47 je naopak marodů mezi seniory.