Pole a jeteliště Příkosické zemědělské, hlavně mezi Mirošovem a Rakovou, jsou protkána myšími chodbičkami. „Máme takto poškozenu třetinu plochy, oseté na podzim. Hraboši žerou kořínky ozimů. Nejhorší je to mezi Mirošovem a Rakovou, ale potíže mají i na Plzni–jihu. Hraboši se také stahují do skladů. Minulý týden jsme proto na příslušné úřady ohlásili, že na polích ve spolupráci s myslivci položíme nástrahy,“ řekl agronom Příkosické zemědělské Luboš Jelínek.

Také on tyto potíže připisuje celoročnímu suchu a mírné zimě. „Bylo by třeba, aby hodně pršelo, pak mrzlo a nakonec napadl sníh,“ sdělil s tím, že myslivci zatím na hlodavci poničená pole umístili 60 kilogramů nástrahy. „Podle počasí přidají další,“ uvedl Jelínek.

Přemnožení hraboši trápí i obyvatele venkova. „Myší je tolik, že, když otevřu dveře, jsou za nimi. Jsou také ve všech okolních chatách. V místnosti, kde vařím psům, na mě koukají každou chvíli. Pastičky ani granule už na ně nezabírají,“ řekla Monika Zizlerová z Němčiček a posteskla si, že není divu, když v osadě záhadně vymizely téměř všechny kočky, které by jinak myši vyhubily. „Také louka pod naší zahradou je myšími chodbami doslava posetá,“ dodala.

Z pohledu rokycanského ochránce zvířat Pavla Moulise se přemnožení hlodavci už loni projevili na vyšším počtu mláďat dravců a sov. „Pro zemědělce taková situace dobrá není, ale v přírodě je to přirozené,“ mínil ochranář.