VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Němcové spleť zákonů vadí

ROKYCANY -Džungli v zákonech se v pondělípři návštěvě rokycanského gymnázia a posléze tamní radnice věnovala první místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová (ODS).

4.12.2007
SDÍLEJ:

První místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová navštívila rokycanské gymnázium.Foto: DENÍK/Květa Matějovcová

Studentům druhého ročníku totiž přednášela v rámci předmětu základy společnských věd o fungování sněmovny a legislativním procesu. Stejné téma přišlo na přetřes také při následujícím setkání se starosty za ODS .

„Hovořili jsme o zákonech. Na změny je málo času,“ konstatoval rokycanský starosta Jan Baloun po setkání se ženou, která je poslankyní už devět let.
Před studenty vyvracela za pomoci tlustých fasciklů návrhů zákonů a jejich zdůvodnění časté tvrzení, že sněmovna jedná pomalu. „Druhým mýtem je, že bychom se neměli o zákonech přít. V rámci debaty je důležité přinášet návrhy a argumenty,“ vysvětlovala Němcová.

V diskusi se jí pak studenti ptali, jak dlouho trvá přečíst návrh zákona o třech stovkách stran. „Záleží na tom, zda mě ten zákon zajímá. Třeba text o volebním systému už mě nezaskočí. Dostanu–li ale návrh zákona o pojišťovacích rizicích, tak jsem úplně vyřízená a musím hledat odborníky nebo se opřít o názor kolegy, který se tou tématikou zabývá,“ řekla. Gymnazistu Petra zajímalo, co lze dělat s hromaděním nepřehledných zákonů.

Podle Němcové je zjednodušení legislativy dlouhá cesta. „Napadá mě ponurá vize, že jednou dostaneme od kolébky kromě rodného čísla přiděleného také nějakého právníka,“ glosovala dotaz Němcová, která příčinu spletitosti českých zákonů spatřuje také v tzv. legislativní smršti, v níž podle ní za předchozí vlády nebyl pracovní den, v němž by do sněmovny nedorazil podle statistického průměru návrh jednoho zákona.

Studenty pak pozvala na návštěvu sněmovny. „Mám už za sebou možná 200 takových přednášek. Pokud se při nich studenti ostýchají, ve sněmovně už hrají prim právě oni,“ řekla Němcová, která rokycanské gymnazisty považuje za pozorné a bdělé posluchače.

Do okresního města se Němcová vrátila ještě vpodvečer. Na hvězdárně totiž diskutovala se starostkami za ODS a podnikatelkami na téma Ženy v politice a podnikání. Místopředsedkyni Němcovou, jednu z mála žen na významných postech ve státě, doprovázela po dobu návštěvy v kraji krajská radní Olga Kalčíková.

4.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Veselští končí s úpravami jezírka

návrh kuchyně v obýváku

Čtyři návrhy kuchyně, která bude součástí obýváku

Žáci ZŠ Zbiroh se vydali za kolegy do Amberku

Rokycany – Kluci a děvčata ze 7. a 8. tříd ZŠ Zbiroh se vrátili z bavorského Amberku.

Scéna KKK patří ode dneška zábavě

Rokycany – Městská knihovna v Rokycanech zajistila na tento týden pro scénu KKK (Klub komorní kultury), který se nachází na jejím nádvoří, zábavu.

Divizní Rokycany pokořily Ostrov

Rokycany – Páteční zápas fotbalové příznivce z Rokycan a okolí láká. Důkazem bylo téměř tři sta diváků při důležitém divizním duelu FC proti soupeři z Karlovarska.

Rozhlas zpívá s Rokycanskými

Rokycany – Třetí ročník festivalu pěveckých sborů, který pořádá Základní škola ulice Míru Rokycany za podpory dalších partnerů v nahrávacím studiu Českého rozhlasu Plzeň, je naplánovaný už na tuto sobotu.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies