Studentům druhého ročníku totiž přednášela v rámci předmětu základy společnských věd o fungování sněmovny a legislativním procesu. Stejné téma přišlo na přetřes také při následujícím setkání se starosty za ODS .

„Hovořili jsme o zákonech. Na změny je málo času,“ konstatoval rokycanský starosta Jan Baloun po setkání se ženou, která je poslankyní už devět let.
Před studenty vyvracela za pomoci tlustých fasciklů návrhů zákonů a jejich zdůvodnění časté tvrzení, že sněmovna jedná pomalu. „Druhým mýtem je, že bychom se neměli o zákonech přít. V rámci debaty je důležité přinášet návrhy a argumenty,“ vysvětlovala Němcová.

V diskusi se jí pak studenti ptali, jak dlouho trvá přečíst návrh zákona o třech stovkách stran. „Záleží na tom, zda mě ten zákon zajímá. Třeba text o volebním systému už mě nezaskočí. Dostanu–li ale návrh zákona o pojišťovacích rizicích, tak jsem úplně vyřízená a musím hledat odborníky nebo se opřít o názor kolegy, který se tou tématikou zabývá,“ řekla. Gymnazistu Petra zajímalo, co lze dělat s hromaděním nepřehledných zákonů.

Podle Němcové je zjednodušení legislativy dlouhá cesta. „Napadá mě ponurá vize, že jednou dostaneme od kolébky kromě rodného čísla přiděleného také nějakého právníka,“ glosovala dotaz Němcová, která příčinu spletitosti českých zákonů spatřuje také v tzv. legislativní smršti, v níž podle ní za předchozí vlády nebyl pracovní den, v němž by do sněmovny nedorazil podle statistického průměru návrh jednoho zákona.

Studenty pak pozvala na návštěvu sněmovny. „Mám už za sebou možná 200 takových přednášek. Pokud se při nich studenti ostýchají, ve sněmovně už hrají prim právě oni,“ řekla Němcová, která rokycanské gymnazisty považuje za pozorné a bdělé posluchače.

Do okresního města se Němcová vrátila ještě vpodvečer. Na hvězdárně totiž diskutovala se starostkami za ODS a podnikatelkami na téma Ženy v politice a podnikání. Místopředsedkyni Němcovou, jednu z mála žen na významných postech ve státě, doprovázela po dobu návštěvy v kraji krajská radní Olga Kalčíková.