Studie mapuje kapacitu dosavadních rybníků a nádrží v celém povodí a zároveň navrhuje výstavbu nových retenčních nádrží. Z patnácti lokalit mají teď vodohospodáři vybrat nejvhodnější variantu, která by zmírnila případnou povodeń. Starosta Dobříva Milan Kozlík se ale bojí, že by mohl zvítězit plán vybudovat obrovskou nádrž na Padrťském potoce mezi Pytláckou roklí a silnicí, případně zhruba poloviční na Ledném potoce, rovněž před Dobřívem.

První z nich by mohla, jak uvádějí autoři studie, dosáhnout při maximální hloubce 11 metrů objemu až 2,1 milionu kubíků. Na Ledném potoce udávají při maximální hloubce 17 metrů kapacitu až 0,8 milionu kubíků. „Nedovedu si představit u horního jezu hráz vysokou 12 metrů. Musel by se tam vykácet sto metrů široký pruh. Přehrada by zničila nejhezčí místa včetně biotopu pro chráněnou vranku obecnou,“ říká Kozlík.

V návrhu jsou ale i podobně objemné nádrže, které by mohly vzniknout přímo ve vojenském prostoru.Studie tam uvádí pět možných lokalit. „Tato by stačila,“ ukazuje Kozlík na mapě, jenže hned míní, že případná výstavba nádrže nad Dobřívem nezasáhne do sítí, kdežto ve vojenském prostoru by bylo třeba kvůli nejúčinnější nádrži překládat silnici, vodovod i další sítě.

„V případě, že bude nádrž nad Dobřívem, by byla nejméně bolestivá a nejúčinnější nádrž na Ledném potoce. Stejně jsou to tak obrovské peníze, že na to nikdy nebude,“ myslí si starosta, který se zároveň nedávno stal předsedou dobrovolného svazku obcí Horní Berounka – povodí Klabavy. To si klade mimo jiné za cíl jednat se státem o zamezení škod, které v okolí Klabavy už několikrát napáchala povodeň.

Ale například samostatné řešení pro Rokycany s náklady přes 400 milionů korun je podle odborníků neekonomické a ochrání jen okresní město, nikoli sídla ve vyšších partiích povodí Klabavy.

Studii, v níž sami autoři zpochybňují výpočty a data odtokových poměrů pocházejících patrně z roku 1984, nyní podle ředitele závodu Berounka Povodí Vltavy Miloně Kučery detailně zpracovává investiční útvar firmy v Praze.

„Klabava na Rokycansku a Litavka na Berounsku jsou nejnebezpečnější toky. Pro zpomalení a transformaci povodňové vlny je ideální vytvořit vhodný retenční prostor. Ten může reprezentovat tzv. suchý poldr nebo retenční nádrž. Takovéto poldry nebo nádrže mohou být situované v oblasti Brd. Pan starosta se musí rozhodnout, zda chce vranky nebo povodeň,“ konstatuje s trochou nadsázky Kučera.

Všechny varianty projdou připomínkovými jednáními s orgány ochrany přírody. „Povodí Vltavy se bude snažit najít nejschůdnější a zároveň nejefektivnější cestu ke komplexní ochraně obyvatel ohrožených Klabavou a zároveň být co nejšetrnější k přírodě,“ dodal.

Studie počítá také s úpravami koryt a odstraněním překážekna vodních tocích.