Mohli vybírat ze čtyř témat a měli na snažení čtyři hodiny času.

V gymnáziu do ´horkých´ lavic zasedlo 86 studentů z oktávy a ze tříd 4. B a 4. C. Ve druhé části – střední odborné škole (SOŠ) – bylo maturantů 69. Rekrutovali se z oborů automatizační technika, mana– gement drobného podnikání a obchodu a do třetice ze třídy elektronické počítačové systémy.

Na chodbě jsme záhy po zahájení zastihli Jaromíra Frantu ze 4. C. Vybral si téma: Vše, co se četbou získá, je prospěšné k nasycení ducha. Zpracovat ho měl formou úvahy s výkladem. „Z nervozity jsem se vydal na záchod, ale už mám rozmyšlené, o čem budu psát a jak,“ prohodil Jaromír v rychlosti.

S větším časovým odstupem jsme zastavili i oktavánku Markétu Rázkovou. „Jde to výborně. Rozhodla jsem se pro čtvrté téma – Dospělí jsou rozhodně moc a moc zvláštní, řekl si v duchu cestou malý princ. Je to z Exupéryho, určený máme volný slohový útvar s prvky úvahy. Právě jsem psala o setkání s důchodcem, stále vykazujícím rysy adolescenta, a formulace dopadla tak vtipně, že jsem smíchy musela opustit třídu,“ přiznala.

Vyzpovídali jsme i další oktavánku Irenu Kuželkovou. „Nejvíc se mi líbilo zpracovat na základě četby úvahu s výkladem. Vycházím ze Stopařova průvodce po galaxii, takže do toho vkládám i fantazii. Dá se to zvládnout, už jsem se chytila, docela mi to jde,“ konstatovala.

„Já vsadila na téma Keep smiling, tedy Vždy s úsměvem. Beru tak i celý život, takže je to zadání pro mě jako dělané. Už mám dvě strany ze tří povinných a času ještě více než dvě hodiny,“ usmívala se Dominika Kováčová ze 4. B.

Ve stejném duchu se rozhodl svou maturitní práci ´ušít´ i Ondřej Rychecký ze 4. C. „Asi to byla má největší chyba, ale ještě mám dost času poprat se s tím pozitivním přístupem k životu. Zvláště, když jde o volný slohový útvar. V mém podání to bude asi úvaha s prvky vypravování, charakteristikou a líčením,“ vypočítával, co už všechno jeho dílo obsahuje.

SOŠ měla dvě témata jiná. Hned první, tedy zamyšlení nad knihou, nahradila úvaha Počítače všude, soukromí nikde. Nad ostatními pak získávalo sympatie s převahou. Článek do novin s prvky úvahy o dvaceti letech svobody zase střídal námět Martina Sáblíková – hvězda. Žánr ale příliš studentů nepreferovalo.