VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ministři životního prostředí obsadili Zbiroh

Zbiroh - Dvoudenní summit na zámku vyvrcholil včera podpisem společného memoranda k pěti diskutovaným oblastem.

9.11.2011
SDÍLEJ:

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (vlevo, přičemž vedle něho usedl slovenský kolega) podepsal včera na zbirožském zámku dokument o závěrech dvoudenního summitu. Foto: Deník/Václav Havránek

Zámek ve Zbiroze si zvolili za dějiště dvoudenního zasedání ministři životního prostředí šesti evropských zemí. Kromě států Visegrádské čtyřky (Česko, Polsko, Slovensko, Maďarsko) byli přizváni politici z Bulharska a Rumunska.

„Chtěli jsme někam kousek od Prahy a Zbiroh je ideální. Svým prostředím, zámeckou atmosférou a moji kolegové byli nadšeni,” uvedl tuzemský šéf resortu Tomáš Chalupa. Česká republika letos miniseskupení kvarteta sousedních států předsedá a pustila se do pěti okruhů aktuálních problémů.
Účastníci se shodli, že snížení emisí skleníkových plynů je nutné posuzovat s ohledem na ekonomiku jednotlivých zemí. Dnes je Evropská unie původcem dvanácti procent světové produkce skleníkových plynů. „Jsme přitom jediným kontinentem, kde se jejich množství snižuje,” zdůraznil Chalupa. Hovořilo se rovněž o postoji zemí před prosincovou konferenci, o změně klimatu v jihoafrickém Durbanu nebo o problematice chráněných oblastí Natura 2000.

Samostatnou kapitolou budiž čistota ovzduší. Zástupci šesti zúčastněných států by mimo jiné chtěli vyjednat, aby v příštím plánovacím období EU mohly země získávat ekologické dotace na problémy, které je nejvíc pálí. „Ověřil jsem si, že každý stát je na tom trošku jinak. Nejde ani tak
o průmyslové vytápění jako
o domácnosti. Plně plynofikované státy mají jiné požadavky než třeba země ve středoevropském regionu,” uvedl ministr. Jedním z případů, na který by země V4, Rumunska a Bulharska chtěly v příštím plánovacím období vyjednat dotace, je například změna lokálních topenišť. To souvisí nejen s přesvědčováním a vzděláváním, ale i následným způsobem kontroly.

Znečištění ovzduší neekologickým vytápěním domácností trápí nejen Českou republiku, ale je vážným problémem také například v Bulharsku. Slovenský představitel pro změnu argumentoval potížemi kolem Košic a ideální není stav ani na území velkých dopravních uzlů. Například v Žilině nebo Banské Bystrici.

Autor: Václav Havránek

9.11.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Fotbalisté Mýta B zdolali Drozdov

Mýto - Fotbalisté Slavoje Mýto si k další prověrce před výkopem krajské 1. B třídy pozvali tým okresního přeboru Berounska.

AKTUALIZOVÁNO

Vražda v Plzni. Bezdomovec zaútočil na druhého mačetou

Plzeň - Policie vyrazila v neděli ráno ohledat místo činu.

Jak, kdy a za kolik na sociální zařízení na Rokycansku

Rokycansko - Oblast Rokycanska nabízí spoustu příležitostí k poznávání a výletům. Jsou lidem ale k dispozici i sociální zařízení, míněno veřejná WC?

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení