VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Modrásci mají u Radnic zelenou

KAMENEC - Pod ochranou Evropské unie se ocitl Kamenec. Vesnička za Radnicemi se pyšní od čtvrtka chráněným územím nevyčíslitelné hodnoty.

7.11.2008
SDÍLEJ:

Hodně nadokresní rozměr má otevření chráněného území mezi Kamencem a Svatou Barborou. Němčovický starosta Karel Ferschmann ale hned s nalezenou taškou plnou PET lahví dokumentoval, že slušný vztah k přírodě není u lidí samozřejmý. Foto: DENÍK/ Václav Havránek

„Prostor je ideální pro výskyt neobvyklých druhů hmyzu. Vyskytují se tu vzácní motýli. Modrásci očkovaní a bahenní nebo soumračníci. Rovněž některé mandelinky jinde nenajdete,“ uvedla Zuzana Sýkorová z ústředí Českého svazu ochránců přírody (ČSOP). Právě tato instituce pozemky vykoupila v rámci kampaně Místo pro přírodu. Ve spolupráci s radnickými nadšenci se postarala o vybudování informačních panelů a instalaci dřevěného odpočívadla s lavičkami.

„Vždy druhou květnovou sobotu tudy šlapou účastníci Pochodu libštejnskými hvozdy. Teď budou jejich zážitky mnohem intenzivnější, protože část trasy povede po naučné stezce,“ zdůraznil starosta Radnic a šéf zdejšího mikroregionu Josef Pašek. „Jedinečná lokalita si zaslouží ochranu pro zachovalé a pestré ekosystémy,“ upozornil krajský radní Miroslav Jaroš a věří, že se území stane součástí školní výuky. Zamokřené louky, obklopující Radnický potok, zde přecházejí v kvetoucí luka na mírném svahu až suché trávníky a suťová pole na strmých stráních.

„Aby se tu hmyzu dařilo, musíme simulovat původní hospodaření. Dříve tu bylo vlastníků více a počínali si různě. Louky nebyly třeba nikdy pokoseny kompletně a živočichové tak mohli dokončit svůj vývoj. Proto i my sekáme trávu po malých částech a kus pozemku necháváme celý rok bez zásahu. Naší povinností je i vysekávání křovin,“ sdělily Markéta Purmová s Marií Paškovou z radnického ČSOP.

Budou se nyní o lokalitu starat s dalšími nadšenci, což je jedna z mnoha aktivit organizace. „V téhle oblasti dochází k masivními výkupu pozemků právnickými subjekty. Za jakým účelem, to zatím nevíme. Jedno je však jisté. Poctivě to myslí pouze ochránci přírody,“ je přesvědčen starosta Němčovic Karel Ferschmann.

Kamenec je navržen do evropské soustavy chráněných území Natura 2000. Společně s ním byly vybrány i tři jiné lokality v severní části Rokycanska – třicetikilometrový úsek Berounky do Libštejna po Zvíkovec, dále věž kostela v Radnicích, kde se v létě usídlují kolonie netopýrů a v neposlední řadě sklep liblínského lihovaru. Zde se pro změnu daří netopýrům v zimě.

Autor: Václav Havránek

7.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Aleš Sedláček na své vernisáži v Rokycanech.

Sedláčkova výstava v neděli končí

Hasiči SDH Horšovský Týn likvidují v sobotu ráno padlý strom u Kocourova
3

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Rokycany hostí v 10.15 Horní Břízu

Rokycansko – Druhým kolem pokračují nejvyšší krajské soutěže mužů v kopané.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hrádecké fotbalistky rozdrtily Jablonec

Hrádek – Fotbalistky TJ vstoupily do předkola Poháru FAČR razantně.

Hřešihlavští slaví hned dvě jubilea

Hřešihlavy – Ve vesničce na konci okresu se umí patrioti Hřešihlav bavit královsky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení