Prostřednictvím snímků podbarvená prezentace města, jíž se – s vysvětlením mnohých podrobností – ujal místostarosta Jaroslav Mráz, odstartovala bohatou diskusi. Petru Şova z Reziny kladl třeba otázky k bytové problematice. „Začali jsme byty a městské domy masivně prodávat nájemníkům a je vidět, že lidé se o ně víc starají, než by mohlo město,“ konstatoval starosta Jan Baloun a leccos prozradil i o starategii převodů a vzniku bytových družstev.

Místostarostka Marie Hlávková zase vysvětlovala, jak je to s nájemními smlouvami a reagovala také na dotaz po vztahu důchodce versus správa města. Serghiu Nirca z Cocieri, pětitisícové „vesnice“ v Podněstří, spadající ale pod moldavskou jurisdikci, se zajímal, jak Češi vnímají dění v Gruzii. S dodatkem, že u nich se srovnává s 68 tady, z něhož pořád běží šoty v televizi. „Je to velmi špatné,“ reagoval Baloun, „četl jsem prognózu, že teď jste na řadě vy a Ukrajina,“ sdělil. K tomu hosté podotkli, že se to očekává. Řeč se stočila i na radar v Brdech, na zkušenosti s působením zahraničních firem ve městě, platy, čistírnu odpadních vod a mnohé jiné.

Po rozpravě na radnici se návštěvníci přesunuli do nových kasáren. „Chceme jim ukázat, co se z areálu podařilo vytvořit a jak je začleňován do okolí zástavby,“ sdělila místostarostka Marie Hlávková. Odtamtud se všichni přemístili na skládku v Němčičkách, protože je zajímal způsob ukládání odpadu a přidružená kompostárna.

Během dne se ukázalo, jak je svět malý. Když starosta dal k dobru, že při návštěvě moldavského velvyslavectví dostali od jednoho podnikatele nabídku k prodeji letiště v Rokycanech, hosté byli hned ´doma´. Moldavané navštívili Česko v rámci projektu pořádaného společností Člověk v tísni.