Díl I: idyla končí

„Stavět jsme tu začali v roce 1995 a stěhovali se o tři roky později. Zpočátku to byla idyla, jenže s rozšířením našich podnikatelských aktivit nastal poprask,“ vyjádřil se podnikatel Josef Beránek. Zakoupení cesty k jejich pozemkům museli posvětit geodeti, jenže tím to vlastně všechno začalo.

Úprava areálu před čtyřmi lety pro chov koní obnášela mimo jiné vysekání čtyřmetrového křoví a srovnání plochy. „Jenže zahrnuty tu byly nebezpečné odpady, což mám vyfotografované a oslovila jsem kvůli tomu inspekci životního prostředí. To ani nemluvím o tom, jak nám za oknem rachotily o víkendu tatry už v šest hodin ráno,“ oponuje Hana Povondrová, jejíž dům s Beránkovými přímo sousedí. S Janou Štěpánkovou dnes patří k nejzarytějším odpůrcům snažení rodiny Beránkových.

Díl II: bez koní?

Josef Beránek si v září nechal rozbagrovat zahradu. Kvůli čtyřem sondám, které ho prý stojí sedmdesát tisíc korun. Chce nejen nejbližší spoluobčany, ale také další obyvatele Smědčic přesvědčit, že v podloží žádné nebezpečné látky nejsou. „Už máme toho věčného napadání dost. Kvůli každé stavbě se tu střídají úředníci, musíme na policii kvůli trestním oznámením a situace je zkrátka neúnosná,“ míní podnikatel. Stará se s manželkou a dcerou o šest koní a chce na nich povozit děti z okolí nebo postižené formou hipoterapie.

Druhá strana má na věc názor opačný: „Rozmnožily se tady myši a mouchy, o smradu ani nemluvě. Hrozí i kontaminace spodních vod. Kdyby Beránkovi chovali dva až tři koně, nic proti tomu mít nebudeme. Větší množství ale akceptovat nehodláme. Nechť si umístí boxy do nezastavěné části obce,“ vyjádřila se Štěpánková.

Díl III: skruže u domu

Léto bylo v lokalitě na okraji Smědčic docela horké. Nejen kvůli počasí, ale i s ohledem na vývoj už tak napjatých sousedských vztahů.

Osmiletá dcera manželů Beránkových měla podle svědků vybírat poštovní schránky v ulici. „Ano, obvinila jsem ji a nazvala zlodějkou. Nesouhlasím s tvrzením, že tam hledala nějaké kamínky,“ připouští Hana Povondrová. Beránek reagoval po svém. Na cestě (která je jeho majetkem, ale jinak slouží jako veřejně přístupná účelová komunikace) nechal umístit před vraty Povondrových betonové skruže. „To už byl vrchol. Představte si, kdybychom museli naléhavě k lékaři,“ kroutí hlavou Povondrová.

Incidentem se zabývalo zastupitelstvo na mimořádném jednání. Vyslovilo nesouhlas s jednáním Hany Povondrové a zároveň uložilo Josefu Beránkovi, aby skruže odstranil. Stalo se tak 19. září, ovšem sousedka spokojena není: „Obří díly jsou posunuty jen o pár metrů dál a mohou se stát kdykoli nástrojem dalšího vydírání.“

Díl IV: starosta nejásá

Smědčice dnes registrují 230 trvale žijících obyvatel. Po roce 1989 tu vyrostlo čtyřicet nových domů. „Každý týden se informují další dva až tři potenciální stavebníci,“ uvedl starosta Miloslav Zeman. Záležitost má pro něho osobní rozměr, neboť manželka je už deset let zaměstnána ve firmě Josefa Beránka. „Byl jsem pochopitelně obviněn ze střetu zájmů, s čímž souhlasit nemohu. Chceme v zastupitelstvu vytvořit spoluobčanům podmínky pro klidný a spokojený život ve Smědčicích. Tento spor ale naši snahu pořádně narušil,“ je přesvědčen muž, který stojí v čele obce čtyři volební období.