Zajímalo nás také, zda při pobytu v nemocnici si vedle platby za každý den pobytu připlatíte ještě za vyšetření. A co v ústavech, kde průběžná péče lékaře je nutná? „Pacient při návštěvě ordinace zaplatí jen při vyšetření lékařem,“ uvedl doktor Zdeněk Rottenborn, předseda profesní organizace praktických lékařů pro dospělé na Rokycansku.

„Když třeba na další dny předepíšeme píchání injekcí, odběry krve a podobně, to se nehradí. Až do dalšího lékařského posouzení stavu pacienta. Výjimku činí preventivní prohlídky, na ty se platba nevztahuje,“ informoval.

Doplnil také, že vzhledem k informovanosti lidí o úhradách ve zdravotnictví se zatím s překvapením pacientů nad novými poměry nesetkal. Vycházejí doktorům vstříc i tím, že za ošetření neplatí velkými banovkami. „S pětitisícovkou by asi byl problém, ale na běžné bankovky jsme schopni vracet,“ dodal k nové praxi.

„V rehabilitačních zařízeních za lékařem předepsanou fyzioterapii a léčebnou rehabilitaci neplatí pacient nic,“ řekl nám včera fyzioterapeut Ivo Vonásek ve Zbiroze. „Vše je hrazeno pojišťovnami. Pokud však někdo přijde soukromě, bez doporučení, zaplatí sazbu, kterou má fyzioterapeut v ceníku. To už se ale praktikovalo i před lednem,“ upřesnil.

V nemocnici za den pobytu zaplatíme šedesát korun, za pohotovostní ošetření devadesát. Jak to ale bude s třiceti korunami za další lékařská vyšetření bějem pobytu na lůžku? „Za další úkony, související s hospitalizací, se neplatí,“ ujistila nás ekonomická náměstkyně Rokycanské nemocnice, a. s., Helena Vaňková.

„Pokud ale půjde o další vyšetření, nesouvisející s hospitalizací (např. zánět spojivek, s nímž pacientka gynekologického oddělení navštíví očaře), připlatí si,“ dodala.

Ředitel Léčebny TBC a repiračních nemocí Janov Stanislav Kos už dříve uvedl, že budou při nástupu pacientů vybírat zálohu na 15 dní. Přitom průměrná doba hospitalizace zde činí 30 dní. „Zbytek buď pacient doplatí nebo mu naopak část vrátíme,“ řekl.

„Opakovaná lékařská vyšetření, která budou součástí léčebné péče u nás, pacient hradit nebude,“ objasnil Kos. „Otázka je, jak to bude se specializovanými vyšetřeními, na něž pošleme pacienta jinam. Podrobnosti musíme ještě vyjasnit s krajským úřadem,“ konstatoval.

Radní pro zdravotnictví Pavel Karpíšek byl včera názoru, že o poplatku rozhoduje lékař, ke kterému pacient přijde. „Výjimky, kdy může poplatek nevybrat, má přesně dány,“ upřesňoval. "Podle mého je jedno, zda dorazí na vyšetření z domova či z nemocnice. Pro specialistu jde o nový případ,“ zdůvodnil.

Doplnil, že třetího budou o podobných záležitostech ještě detailně diskutovat se zástupkyní ministerstva zdravotnictví.