VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kamiony komplikují opravy silnice

SMĚDČICE -Zadržet tuny zeminy a zajistit bezpečí motoristů je cílem 34milionové akce u Smědčic. Hotová má být do konce měsíce a jejím investorem je Plzeňský kraj. Jinak se odehrává v režii Správy a ú– držby silnic (SÚS) Rokycany.

6.11.2007
SDÍLEJ:

Od července trvá na silnici ze Smědčic do Chrástu zákaz vjezdu pro vozidla nad 3,5 tuny.Důvodem je rekonstrukce vozovky.Foto: Jana Mrázová

Akci si vynutilo ujetí svahu vlevo za obcí. Následně se za Smědčicemi do půlky utrhla silnice a opodál ještě dvakrát. Realizaci oprav vysoutěžila firma Bögel a Krýsl.

„Nejprve bylo třeba svah zpevnit do hloubky i po celé hraně,“ uvedla k náročné ú– pravě, z níž už je dnes vidět jen ´koruna´ železobetonové římsy, zastupující náměstkyně SÚS Jana Mrázová. Předtím ale bylo třeba zavrtat do svahu mikropiloty – ocelové závitové tyče. Po jejich zalití betonovou maltou půdu zpevnila hráz opěrných sloupů.

„Práce ve svahu sama o sobě byla náročná a navíc ji ztěžoval fakt, že z ekologockého hlediska i kvůli zpevňujícímu účinku kořenů se v zalesněném terénu kácelo jen minimálně,“ dodala Mrázová. „Manipulace s mechanismy tím byla, a vlastně ještě je, značně znesnadněná. Teď se pokračuje hutněním terénu za římsou ve vozovce,“ popisovala Mrázová.

„Největší komplikací je ale provoz,“ konstatoval stavbyvedoucí Jiří Kudrna. „Stavba probíhá jen při jeho částečném omezení (semafor řídí střídavě průjezd vozidel z jedné či druhé strany) a s vyloučením vozidel nad 3, 5 tuny. „Kamiony to ale stejně nerespektují. Osobní auto se mechanismům stojícím na silnici vyhne, kamion ne. Aby neucpal silnici, musí se nakonec přemisťovat technika. To práci brzdí,“ posteskl si stavbyvedoucí.

Pro usnadnění a zpřehlednění vjezdu do zatáčky zmizel úzký pás stromů na svahu vpravo pod obcí. Teď se kolem dostavuje opěrná gabionová zeď z drátěných košů vyplněných kameny.

„Subdodavatelské firmě jde práce od ruky a určitě tohle řešení vypadá lépe než betonový monolit,“ hodnotila Milena Mašková, naše průvodkyně stavbou a jinak technik zakázky. „Před posledním domem,“ dodala, „podle dohody s obcí zeď přeruší místní komunikaci, odkud byl nebezpečný výjezd na silnici. Na konec se osadí pouze schody,“ ukazovala.

Vrchem kolem gabionové stěny vede další cesta napojující se obloukem na zaslepenou. K řešení místa ale vznikly připomínky. „Zeď částečně zasahuje do soukromých pozemků a jejich majitelé mají obavy, že by k nim větší, třeba hasičské, auto nezajelo,“ konstatoval ve čtvrtek při kontrolním dnu starosta obce Miloslav Zeman.

„Je třeba technicky problém dořešit.“ Silničáři namístě řešení našli. Stěna se o kousek zvýší, terén dosypáním zpozvolní, a tím se sklon cesty změní a její oblouk rozšíří.

Vozovka se rekonstruuje v délce 450 metrů. „Řešení celku se lidem líbí,“ hodnotil starosta. „Těšíme se také, až opravený úsek doplní dvě stě metrů nového povrchu silnice směrem do nitra obce. Tím zmizí rozbitá část na jejím začátku,“ vysvětloval Zeman.

6.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté FC nezaváhali ani ve druhém kole krajského přeboru proti Horní Bříze.
5

Seveřané potrápili Rokycany

Ilustrační foto.

Po čtyřhře mužů se v Alejích představí rodinné páry

Nepojízdný kamion odřízl Rokycany

Rokycany – Trpěliví museli být motoristé, kteří projížděli v úterý odpoledne okresním městem. Na kruhovém objezdu u Železné se porouchal kamion. Doprava v centru zkolabovala.

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Z pumpy v Mlečicích zmizel tabák i hotovost za 100 tisíc

Mlečice – Překvapení byli pracovníci čerpací stanice v Mlečicích. Poberta ukradl zboží i peníze.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení