VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neuhrazených dluhů přibývá

Rokycansko - Občanská poradna Diakonie ČCE letos zaznamenala pětinásobný nárůst klientů.

8.10.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Na Rokycansku výrazně přibývá lidí, potýkajících se s dluhy.

„Občanská poradna Diakonie ČCE v Rokycanech zaznamenala už v loňském roce pětinásobný nárůst tohoto typu klientů a letos předpokládá, že se v důsledku hospodářské krize jejich počet dramaticky zvýší. Už v pololetí totiž jejich počet překročil stovku. V roce 2007 vyhledalo speciálně tuto poradenskou odbornou pomoc v přízemí budovy bývalého okresního úřadu 23 lidí, vloni jich bylo dokonce 115,“ uvedla Kateřina Mrázková. Většinou se nejedná o problém nezaplacených nájmů a hypoték, ale téměř výhradně o spotřebitelské úvěry. Lidé si půjčí na lepší a větší typ televize nebo dovolenou od nebankovních institucí (jejich názvy včetně masivní reklamy jsou všeobecně známé) na úrok 18 nebo 20 procent. Už při podpisu smlouvy se často nevědomě zavazují k tvrdým podmínkám, kdy pokuta za zpoždění platby bývá trojnásobkem běžné splátky.

Na Rokycansku se tato situace často týká lidí pracujících v zahraničních firmách orientovaných na výrobu pro automobilový průmysl. „Tito zaměstnanci měli původně dvacetitisícový plat a nyní se mzda ztenčila na deset až třináct tisíc korun měsíčně. V důsledku toho nejsou schopni platit své úvěry. Firmy jim omezily práci přesčas, odebraly prémie, nebo zkrátily délku pracovního týdne na třicet hodin, čímž se dostali do platební neschopnosti. Jako časté řešení pak zvolí další půjčku a ocitají se v začarovaném kruhu,“ uvedl vedoucí poradny Jan Neckář.

„Například z obyčejné nezaplacené pokuty 1000 korun za jízdu načerno v městské hromadné dopravě se někdy stane až sedmnáctitisícový dluh, pokud není včas uhrazena a nabalují se úroky z prodlení, náklady soudního řízení a exekuce,“ dodává poradkyně Kateřina Polcarová.

Občanská poradna sídlící v Rokycanech na adrese Svazu bojovníků za Svobodu 68 je zapojená do celorepublikového projektu „Dluhové poradenství“, čímž získala proškolené pracovníky pro tuto speciální oblast, informační materiály a podobně.

V roce 2008 vstoupil v ČR v platnost tzv. insolvenční zákon, který dovoluje vyhlásit fyzickým osobám osobní bankrot. Může ho využít člověk v situaci, kdy není schopen platit své závazky, jako například spotřebitelské úvěry, leasingy, platby za telefon, půjčky. Pokud mu hrozí, že se ocitne v úpadku, nebo už nastal, obrátí se na krajský soud s žádostí o oddlužení. V případě kladného vyřízení nastává buď formou prodeje osobního majetku a uhrazením minimálně třiceti procent dluhů z celkové výše získaných peněz, anebo musí zaplatit alespoň 30 procent dluhů během pěti let formou splátkového kalendáře. Zákon vznikl mj.na vysvobození lidí z takzvané dluhové pasti. Umožní firmám získat aspoň část pohledávek zpět a některým dlužníkům vystoupit z bludného kruhu nesplněných závazků a finanční nouze.

V poradně zaznamenali v současnosti také nárůst zájmu o rozvodovou problematiku a dá se předpokládat, že s ekonomickou situací rodin úzce souvisí. „Lidé jsou pod větším psychickým tlakem, bojí se o práci, nemohou se zbavit dluhů, snižuje se jejich životní standard, a tak snadněji dochází ke konfliktům, hádkám a vztahové nedůvěře,“ doplnil Jan Neckář.

Poradna poskytuje všem občanům, kteří se na ni obrátí, bezplatně radu, informaci, pomoc, ať už v oblasti majetkových, mezilidských, anebo často také pracovně právních vztahů. Komukoliv se může stát něco nečekaného, něco s čím si sám neví rady. Pomoc je i v malém městě nablízku, stačí jen vykročit. Diakonie ČCE – středisko v Rokycanech – provozuje tři svá zařízení. Nízkoprahové komunitní centrum pro děti a mládež, Občanskou poradnu a Centrum podpory rodiny. Jimi naplňuje předsevzetí poskytovat včasné, efektivní a pružné poradenské a preventivní sociální služby co nejblíže přirozenému prostředí dětí, mládeže a dospělých v nepříznivé situaci.

Autor: Václav Havránek

8.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto.

Hrádecké fotbalistky rozdrtily Jablonec

Hřešihlavští slaví hned dvě jubilea

Hřešihlavy – Ve vesničce na konci okresu se umí patrioti Hřešihlav bavit královsky.

V Radnicích pokračují trhy

Radnice – Dva dny po sobě je náměstí Radnic vyhrazené pro trhy.

Fotbalisté Rokycan B zahajíli vítězně

Rokycany – Rezervní celek FC Rokycany opět poznává radost z výher. Třikrát uspěl v přípravě (Zbiroh, Příkosice, Strašice) a naplno bodoval i v premiéře 1. A třídy mužů.

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

Klatovsko – Cítila se jako kus hadru. Přála si, aby se druhý den ráno už neprobudila a vážně přemýšlela o sebevraždě skokem pod vlak. Až do takového stavu dohnal svoji o 18 let mladší partnerku 63letý invalidní důchodce z Klatovska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení