VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O co jde lékařům v kraji, kteří se připojili k výzvě Děkujeme, odcházíme?

Plzeňský kraj – K akci Děkujeme, odcházíme, vyhlášené na jaře roku 2010 Lékařským odborovým klubem, se podáním výpovědí z pracovního poměru připojilo 150 lékařů Plzeňského kraje.

19.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Stýblo František

Akce je projevem oprávněné nespokojenosti nemocničních lékařů s dosavadním dvacetiletým vývojem v našem zdravotnictví a dosud marného čekání na důstojné ocenění lékařské práce. Lékaři upozorňují především:

  • na trvalé a stále narůstající nucené porušování zákoníku práce, kdy je v nemocnicích zajišťována zdravotní péče jen za cenu neúměrného a nezákonného množství přesčasových hodin (u řady lékařů přesahující 1000 hodin ročně oproti zákoníkem práce povolených 150 hodin)
  • na nespravedlivý systém úhrad za péči o pacienty ze strany zdravotních pojišťoven
  • na nutnost reformy v systému pojištění
  • na rozvrácení dříve dobře fungujícího systému postgraduálního vzdělávání do dnešní katastrofální podoby plné nereálných a neúměrných požadavků poškozujících jak lékaře, tak jejich zaměstnavatele
  • na nutnost rozumné lékové politiky, nutnost rozumných a kontrolovaných investic do přístrojového a dalšího materiálního vybavení nemocnic, nutnost konceptu rozvoje zdravotní péče v jednotlivých regionech a celé ČR.

Důrazně se ohrazujeme proti stanovisku současné vlády a ministra zdravotnictví, která dosud situaci jen bagatelizovala. Nyní místo, aby řešila urychleně příčiny tohoto stavu, celou situaci eskaluje, špiní práci lékařů a snaží se dezinformovat veřejnost pomocí článků a prohlášení plných polopravd.

Tato akce je celostátní za systémové změny ve zdravotnictví. Zdůrazňujeme proto, že není v žádném případě namířena ani proti primářům oddělení, ani proti ředitelům nemocnic a v neposlední řadě ani proti vedení Plzeňského kraje. Dobře víme, že ti všichni se již léta snaží narovnávat ekonomiku svých oddělení a nemocnic v naprosto pokřiveném zrůdném systému. Sami z titulu svých funkcí však nemohou systémově zasáhnout, k tomu je kompetentní jen ministr a vláda.

Před laickou veřejností byla celá akce zredukována jen na nenasytnou touhu lékařů za vyšší platy - proti tomuto zjednodušení významu celé akce zásadně protestujeme.

Upozorňujeme, že vzhledem k nezájmu absolventů medicíny o práci v nemocnicích a tím pomalu pokračující personální devastaci některých oddělení, je již v současné době velmi obtížné zajistit chod některých oddělení. A pokud je vyhrožováno audity zdravotních pojišťoven po 1. březnu 2011, pak považujeme za nutné uvést, že i v současné době by na mnoha odděleních nebyly splněny podmínky o personálním zajištění dle tabulek pojišťoven. Provádět bezkoncepční redukci nemocnic na základě počtu podaných výpovědí v rámci akce ,Děkujeme – odcházíme bez toho, aby péče o pacienty byla kapacitně zajištěna jinde, nepovažujeme za systémové řešení.

Chceme tímto všem deklarovat, že si práce v našich nemocnicích nesmírně vážíme, stejně tak jako našich pacientů a ostatního personálu. Naším cílem je splnění oprávněných požadavků nás lékařů a díky tomu i zachování dostupné a kvalitní lékařské péče pro naše pacienty. Těchto cílů samozřejmě nelze dosáhnout cestou výhrůžek a zastrašování, ale pouze urychleným jednáním na nejvyšších úrovních.

Nehledejme proto v tuto chvíli řešení v našich nemocnicích, ale na úrovni celostátní! Celou akci zaštiťují Lékařský odborový klub a Česká lékařská komora a jako takové jsou v tuto chvíli jedinými subjekty, kdo by měl o situaci jednat a to s ministrem a vládou.

Jsme pevně rozhodnuti i nadále podporovat akci Děkujeme - odcházíme i s tím, že 1. března skutečně nepřijdeme do práce. Všichni pevně věříme, že k této situaci nedojde.

Podepsáno 39 lékařů Klatovské nemocnice, 22 lékařů Domažlické nemocnice, devět lékařů Rokycanské nemocnice, devět lékařů Stodské nemocnice a 71 lékařů Fakultní nemocnice v Plzni.

19.1.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Ilustrační foto

Fotbalisté Mýta B zdolali Drozdov

AKTUALIZOVÁNO

Vražda v Plzni. Bezdomovec zaútočil na druhého mačetou

Plzeň - Policie vyrazila v neděli ráno ohledat místo činu.

Jak, kdy a za kolik na sociální zařízení na Rokycansku

Rokycansko - Oblast Rokycanska nabízí spoustu příležitostí k poznávání a výletům. Jsou lidem ale k dispozici i sociální zařízení, míněno veřejná WC?

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

V Mýtě úřadoval neznámý zloděj

Mýto - Patříte-li k těm, co nezamykají, můžete dopadnout jako majitelé domu z tohoto případu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení