Zatímco loni odhadoval starosta cenu nového řadu, který chce napojit na šedesátimetrovývrt ve Lhotce, na 1,2 milionu korun, letos už bude obec potřebovat 1,8 milionu. Starosta doufá, že do začátku prázdnin bude hotovo.

„Od kraje máme přislíbenou půlmilionovou dotaci. Zbytek zaplatíme z výnosů z obecního lesa ze zvýšených daňových příjmů od státu,“ konstatoval Husák. Ty se díky zohlednění rozlohy katastru v této devadesátihlavé obci zvýšily o 1,1 milionu korun – na více než 1,5 milionu.

K dosavadním 2200 metrů vodovodu ve Lhotce tak letos přibudou zhruba dva tisíce metrů řadu pro Ostrovec. „Přípojky si lidé připlatí,“ dodal starosta. Ostrovečtí se tak zbaví potíží, které zažili například hned po loňské zimě bez srážek. Tehdy zůstaly jejich studny na suchu už na konci dubna.

Cenu 20 korun za kubík vodného hodlá obec zachovat. Naopak odběratele vody v obcích, které jsou členy Vodohospodářského sdružení Rokyanska, čeká v dubnu zdražení. Podle mluvčího rokycanskéradnice Jana Englera je ve hře zatím pět variant ceny vodného a stočného. „Vycházejí z předpokladu, že spotřeba vody nebude klesat,“ sdělil Engler.

Podle rokycanského starosty Jana Balouna ceny vodného i stočného ovlivní už zvýšení daně z přidané hodnoty. „Podle první, nejnižší varianty by se dosavadní cena vodného a stočného (zatím49,60 Kč včetně DPH) zvedla o 2,87 koruny. Podle poslední až o 10,58 koruny včetně daně. Tato varianta počítá s plnými odpisy,“ řekl starosta Baloun.

Ani v Rokycanech se ale tato změna nedotkne všech obyvatel. V osadě Borek totiž chybí kanalizace a zčásti i vodovod. „Máme problémy s tím, že se mění podmínky dotací,“ vysvětlil Baloun.

Právě dotace by mohly změnit situaci ve vodohospodářství v Podbrdsku. Stavby vodovodů a kanalizačních řadů by tu měl podpořit stát i Evropská unie. Trokavec tak plánuje vodovod za 7,5 milionu korun. Jeho stavbu zařadilo ministerstvo financí do prioritních projektů Brdska. Se stejnou podporou chtějí dokončit vodovod Příkosice, které odhadují náklady na 4,5 milionu.

Dobřív chce takto vybudovat kanalizaci a posílit vodovod, o který projevily zájem také Vísky. K adeptům vládní podpory v tomto oboru patří také Strašice, které potřebují 45 milionů korun na kanalizaci a vodovod na Huti a dalších 3,5 milionu korun na přepojení kanalizace v kasárnech. O kanalizaci a čističku stojí také osmdesátihlavé Mešno. Otázkou je, jak jeho obyvatelé zaplatí náklady na provoz.