„Teď se to hodí, ačkoli naši pracovníci dělají nejen v souvislosti s vichřicí. Zrovna upravují Školní ulici,“ řekl Vlastimil Sýkora, starosta Mirošova, města, které tuto možnost zaměstnávání nezaměstnaných, letos se státní podporou jedenáct tisíc korun na plný měsíční úvazek, využívá už počtvrté. „Nelze tím obsáhnout všechnu práci, ale od státu je to velká pomoc,“ dodal.

Dana Štruncová z Olešné je jednou z desítky lidí, kterým takto dali práci v Němčovicích. Při úklidu obce se tato matka šesti dětí nechala zaměstnat už potřetí. „Jinou práci neseženu, protože na směny dělat nemohu a dojížděla bych těžko,“ řekla při úklidu obecních lesů paní Dana, která už během zimní pauzy neměla podle svých slov doma stání.

„Pořád jsem koukala, jak to kde vypadá. Jsem ráda, že obec prokoukne,“ doplnila. „Na této obci je vidět, že tam ti lidé skutečně pracují. I při přepadové kontrole tomu tak bylo,“ chválil Němčovice, které zaměstnávájí lidi bez práce intenzivněji už pátý rok, zástupce ředitelky rokycanského úřadu práce Jan Koranda.

Šesti lidem dávají práci v Břasech. „U nás už to máme vyzkoušené a obci to prospívá,“ konstatoval starosta Václav Fait, který veřejně prospěšné práce v obci prosadil znovu po čtyřleté pauze. Rokycany a Mirošov využijí po čtyřech pracovnících. „U nás je to jiné než na vesnici, tam nejsou lidé anonymní. Zkoušíme to asi popáté. Třeba loni začali tři a brzy skončili,“ řekl tajemník rokycanské radnice Slavomír Špicl.

Dohody pro dva zaměstnance podepsaly od března Radnice, Podmokly a Ostrovec–Lhotka. Plískov, Dobřív a Cheznovice takto zaměstnají po jednom. Další dva pracanty hodlají od dubna využít v Mýtě. Koranda předpokládá, že tak učiní i další obce, například Osek a Volduchy. Loni totiž úřad práce uzavřel 44 dohod na tyto práce.