VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obráběči procházejí státní zkouškou

Rokycany - Závěrečné prověřování absolventů tohoto oboru se v celé republice poprvé sjednotilo.

10.6.2011
SDÍLEJ:

Praktická část státní zkoušky včera ve SŠ Rokycany, Jeřabinová ulice, prověřila um obráběčů. Na snímku se s úkolem potýká Václav Valčík (v červeném). Přihlíží učitel odborného výcviku Václav Opatrný.Foto: Deník/Božena Šopejstalová

Nad soustruhy ve Střední škole v rokycanské Jeřabinové ulici včera vládla jen mírná nervozita. Přitom absolventi oboru obráběč kovů skládali závěrečné zkoušky.

„Kolem desáté už měli první výrobek ze dvou určených hotový. „Zatím je učitel spokojený a kluci také,“ potvrdil vyřčené úsměvem Václav Opatrný, který na své ovečky dohlížel. Spolu s kolegou Pavlem Pokorným bděl nad prezentací šestnácti mladých mužů. Obor, kterému se vyučili, letos poprvé prochází státní závěrečnou zkouškou. „Fakt, že se o tom kluci dozvěděli teprve měsíc před jejím skládáním, je trochu zaskočil. Ale jen mírně,“ informoval Opatrný. „V podstatě je na nich požadovaný souhrn znalostí a dovedností nabytý za tříleté studium, takže se vlastně nic nezměnilo. Jen kvůli republikové souměřitelnosti je zadání všude stejné,“ mínil zástupce ředitele Miroslav Zítek. Dodal, že ani učitelé nevěděli, co bude obsahem zkoušky. „Při každé z dílčích částí se ho dozvídáme jen pár minut před žáky,“ doplnil. K praktickému prověřování dodal, že úkolem je výroba trnu a matice.

Podotkl také, že úloha zahrnuje velké množství operací nezbytných pro praxi v oboru, takže se dobře ukáže, jak jsou žáci připraveni. „Je to klasika, s něčím takovým se dalo počítat. Nejvíc se asi musím soustředit na výrobu závitu, aby byl ve správné toleranci, a pak na kužel,“ uvedl Václav Valčík. „Hodně jsem se bál písemné zkoušky,“ srovnával, „hlavně že tam budou otázky na CNC stroje. A také že byly, dokonce v deseti otázkách z padesáti. U ústního zkoušení už se dá víc odvodit a dovyprávět,“ mínil. „Ta písemná část je asi fakt nejhorší,“ souhlasil Vojta Šmolík. „Praktická zkouška je mi tak nějak jedno. Udělali jsme toho dost, takže průpravu máme. Neobával jsem se proto, že by mě něco zaskočilo. „Při ústním skládání účtů, které je naplánované na 17. června, by se chtěl vyhnout CNC obráběcím strojům – tedy počítačem řízených. Jeho favoritem by naopak bylo soustružení. „Praxe mě vždycky bavila. I z téhle zkoušky mám pocit dobrý,“ hodnotil Karel Šnaiberk, „což o písemné se říci nedalo. Otázky byly dost složité. Doufám ale, že jsem to zvládl. Co mám čekat od ústní, nevím. technologie bude možná trochu oříškem,“ předpokládá.

Výsledky dosažené při praktické části se žáci dozvědí společně, a to dnes ve 14 hodin. Jak dopadli u písemné si vyslechnou zároveň s hodnocením ústní části sedmnáctého června.

Autor: Božena Šopejstalová

10.6.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

U Rokycan našli v lese oběšence

Helena Vondráčková

Vondráčková se chystá do Liblína

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Část Soukenické bude od 17. do 23. srpna zavřená

Rokycany – Týdenní zkouška trpělivosti čeká od zítřka motoristy v centru okresního města. Od 17. do 23. srpna bude úplně uzavřena ulice Soukenická v úseku od Nerudova náměstí s křižovatkou Raisova až k mostu přes Klabavu. Důvodem frézování a pokládky živičného krytu.

Házenkářské naděje vyrazí na Šumavu

Rokycany – Házenkářské naděje HK Rokycany jsou v přípravě na sezonu hodně aktivní. Starší a mladší žáci odjíždějí ve druhé polovině srpna na soustředění do šumavského Rohanova.

Pokusila se usmrtit narozenou holčičku. Ta v nemocnici zemřela

Plzeň - Ženě, která v neděli tajně porodila a novorozeně ukryla v koši na prádlo, hrozí až výjimečný trest. Policisté ji v pondělí obvinili ze zvlášť závažného zločinu vraždy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení