Argumenty politiků Alexandra Vondry (ODS), Martina Bursíka (SZ) a Cyrila Svobody (KDU-ČSL), kteří jsou pro umístění radiolokátoru v ČR, se setkávaly s velikou nevolí publika. Zato proslovy jejich oponentů Lubomíra Zaorálka (ČSSD) a Miloslava Ransdorfa (KSČM) sklízely masivní potlesk.

Již dvě hodiny před začátkem samotného přenosu se před kulturním domem v Borovně shromáždila zhruba stovka lidí s transparenty proti radaru a Spojeným státům americkým. Před kulturním domem umístili navíc odpůrci základny nápis: „Tato vláda schválením smlouvy o radaru dne 21. 5. 2008 hrubě pošlapala demokracii a my občané jí to nezapomeneme“. K této černé tabuli navíc položili podobně jako k hrobu asi stovku svíček.

Mezi hosty nechyběli starostové přilehlých obcí, jako spálenopoříčský Pavel Čížek, borovenský Josef Loukota, míšovský Pavel Hrubý a nebo velice populární trokavecký starosta Jan Neoral, známý svými radikálně negativními postoji vůči základně, jež vyjádřil i v přímém přenosu.

Zaorálek i Ransdorf od začátku směřovali své argumenty k otázce ´Proč stavět ochranný deštník, když žádné nebezpečí nehrozí?´. Cyril Svoboda vyvracel jejich mínění tvrzením, že nemůžeme neustále strkat hlavu do písku a dělat, že neexistuje žádná hrozba. „Popřít tu hrozbu se rovná ohrozit naši budoucnost,“ pronesl. „Když si objednáte alarm, také nečekáte, že vás někdo vykrade, děláte to preventivně,“ spílal Bursík přítomným. Sálem v té chvíli znělo hlasité pískání.

Po skončení Otázek se lidé vyhrnuli ze sálu a nadávali na vše, co souvisí s radarem. „Je to ksindl, dělaj si, co chtěj,“ láteřila jedna starší žena a přitakali jí příznivci Greenpeace, kteří se ´na chvíli´ vzdálili z kóty 718, kde jsou od 28. dubna. „Vyfotíte se nám na fotopetici?“ vyzývali aktivisté lidi vycházející ze sálu. Desítky lidí, včetně malých dětí, se s nápisem ´Mám cíl nebýt cíl´ nechali posléze zvěčnit.

Podobu smlouvy o umístění základny schválili čeští vyjednavači minulý týden. Její obsah je zatím tajný. Po jejím podpisu (zřejmě v červenci) začne ratifikace listiny. Dle Vondry by se tak mohlo stát již letos v srpnu, a radarová otázka by tak byla definitivně vyřešena.