„O tom, že je očkování oproti minulosti dobrovolné, jsme se dozvěděli teprve nedávno. Školáky tak nemáme možnost pozvat,“ sdělila rokycanská plicní lékařka Helena Ringlerová, jejíž ordinace přijímá děti každý lichý týden v pondělí, a to od třinácti do patnácti hodin. „Ve čtvrtek se pak reakce odečítá a ti, kteří ji měli negativní, se přeočkují,“ doplnila.

Očkování proti tuberkulóze se u nás provádí nejdříve 4. den po narození. Zda bylo účinné, se kontroluje tři až čtyři měsíce poté. „V minulosti se děti, které jizvu po vakcinaci neměly, přeočkovávaly mezi druhým a třetím rokem věku. Další přeočkování je čekalo v jedenácti letech. Kontroly jizev a přeočkování dvouletých a jedenáctiletých dětí bylo však zrušeno loni v březnu,“ vysvětlila Ringlerová. Od té doby jej také přestaly hradit zdravotní pojišťovny. „Rodiče mohli své potomky nechat přeočkovat i nadále, ale museli si to zaplatit,“ dodala lékařka.

Od prvního ledna letošního roku však došlo opět ke změně. „Náklady na očkování u jedenáctiletých dětí včetně těch na předchozí zkoušku hradí pojišťovny. Vakcinace ale přestala být ze zákona povinná,“ upozornila Ringlerová.

Jedním z rodičů, kteří dosud o této novince neslyšeli, je i maminka Hana Veselá. „Jsem překvapená a rozčarovaná. Děti stejně musí chodit na povinné prohlídky, tak proč při nich neočkovat? Je smutné, aby sami rodiče museli hlídat, kdy a proti čemu nechat své potomky očkovat,“ je přesvědčená mladá žena. Tuberkulóza se navíc podle ní vrací do Čech spolu se zahraničními dělníky, kteří tu hledají práci, a představuje tak znovu reálné riziko.