VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odkladů docházky přibývá

Rokycansko - Psychologové i pedagogové se shodují, u dětí je nejčastější příčinou nezralost.

10.2.2011
SDÍLEJ:

Silvie Janovcová (na snímku) pracuje v Pedagogicko– psychologické poradně v Rokycanech jako speciální pedagožka. Náplní její práce jsou, mimo jiné, také takzvaná screeningová šetření. Foto: Deník/ Petr Bernard

Povinná školní docházka je zákonem stanovena od šestého roku dítěte. Ne každá ratolest je ale na nástup do školních lavic připravená. Statistiky z posledních několika let hovoří jasně – odkladů přibývá.

Na Rokycansku už ve většině škol zápisy do prvních tříd proběhly. Některé výsledky jsou až znepokojující. „Letos přišlo k zápisu dvaatřicet dětí. Z toho jich bylo zatím přijato osmnáct,“ sdělila Jaroslava Auterská, ředitelka stupenské základní školy. Zbylých čtrnáct předškoláků buďto dostalo odklad nebo čeká na vyjádření pedagogicko – psychologické poradny. Také Rostislav Judl, ředitel Základní školy Mirošov, prozradil počet nových žáků: „Z celkových třiceti uspělo dvacet dva dětí.“ Kromě toho se na zmiňované stupenské vzdělávací instituci letos setkali s fenoménem. „První třída by se měla skládat z patnácti děvčat a pouze ze tří chlapců,“ upozornila na neobvyklost Auterská.

Pokud děti u zápisu neprojevily dostatečnou zralost, měly by společně s rodiči navštívit pedagogicko – psychologickou poradnu.
Na danou problematiku jsme se zeptali Květy Čapkové, ředitelky poradny v Rokycanech. „Nejčastější příčinou odkladů bývá nezralost ve třech oblastech, pracovní, percepční a sociální,“ začala výklad Čapková. „Takové dítě se nesoustředí při vyučování, nedokončuje úkoly, nemá vyzrálé zrakové a sluchové vnímání, které je třeba k nácviku čtení a psaní. Sociálně bývá nezralé, pokud obtížně navazuje vztahy s vrstevníky i autoritami.
V posledních letech přibývá vad řeči u dětí, které mají souvislost s nevyzrálou percepcí, a tudíž i s obtížemi při nácviku čtení a psaní,“ zevrubně vysvětlila Čapková.

Pedagogové i poradci se setkávají s dvěma nejčastějšími jevy: Rodiče nechávají ratolesti doma, ačkoli jsou na školních docházku už připravené, takzvaně jim prodlužují mládí. Na druhé straně existují rodiče, jež neberou rady odborníků v potaz a bezpodmínečně vyžadují jejich nástup do první třídy.

„Pokud rodiče pošlou nezralé dítě do školy, mohou u něj zapříčinit demotivaci pro školní práci, nebo ho vystaví stresové situaci,“ varuje Čapková. „Přítomnost nezralého dítěte ve škole komplikuje také práci učitele. S obtížemi se pak potýkají i samotní rodiče. Abychom předešli zařazení nezralého dítěte do školy, provádíme ve všech mateřských školách screeningové šetření za účelem předejít neúspěchu těchto dětí v první třídě. Je prevencí poruch učení i chování,“ uzavřela ředitelka.

Autor: Klára Mrázová

10.2.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Fotbalisté Mýta podlehli Tachovu

Ilustrační foto.

U Rokycan našli v lese oběšence

Vondráčková se chystá do Liblína

Liblín – Sobotní slavnosti městyse Liblín začínají v poledne. Na nádvoří koncertuje dechovka Pavla Saka, vystoupí malí hasiči z Němčovic i uživatelé DSS, zazní muzikálové melodie a od 18 hodin zpívají Andílci.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Část Soukenické bude od 17. do 23. srpna zavřená

Rokycany – Týdenní zkouška trpělivosti čeká od zítřka motoristy v centru okresního města. Od 17. do 23. srpna bude úplně uzavřena ulice Soukenická v úseku od Nerudova náměstí s křižovatkou Raisova až k mostu přes Klabavu. Důvodem frézování a pokládky živičného krytu.

Házenkářské naděje vyrazí na Šumavu

Rokycany – Házenkářské naděje HK Rokycany jsou v přípravě na sezonu hodně aktivní. Starší a mladší žáci odjíždějí ve druhé polovině srpna na soustředění do šumavského Rohanova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení