Proč? „V této nejisté době lidé více vnímají riziko a cítí tak potřebu se pojistit. V životním pojištění jde hlavně o pojištění rizika, nikoli o spoření. Pro toho, kdo na to má, je nepodstatné, jestli ušetří nějakou korunu. Podstatné je, že se mu nesníží příjmy v případě nehody,“ řekl Bělohlávek, podle kterého je zbytečné do životního pojištění, pokud jde lidem jen o daně, vkládat víc než 20 tisíc korun ročně. „Ale to je individuální,“ podotkl.

Lidé mají totiž podle jeho zkušeností různé motivy. „Někdo chce víc podpořit rizikovou složku a pak potřebuje životní pojistku, aby nezůstala jeho rodina nezaopatřená. Jiný chce spíše tvořit rezervu v penzijním připojištění. A někteří lidé se o tyto produkty zajímají proto, že mohou využít daňové úlevy,“ konstatoval makléř, který také oba produkty využívá.

Na slevách na dani z příjmu pro ty, co si platí penzijní i životní sami, reforma nic nezměnila. „U penzijního připojištění může takový poplatník při platbách nad 500 korun měsíčně (při spoření do 500 Kč nikoli, k tomuto základu je totiž vázána státní podpora – pozn. red.) uplatnit nezdanitelnou část základu daně, a to až 12 tisíc korun,“ uvedla mluvčí Finančního ředitelství Plzeň Michaela Hošťálková. U životního pojištění lze pak uplatnit na základě potvrzení od pojišťovny rovněž až 12tisícovou slevu.

Na reformu ale možná doplatí někteří z těch, kterým zaměstnavatel platil příspěvky na penzijní připojištění. „Do roku 2007 měl takový zaměstnanec osvobozeny tyto příspěvky do pěti procent měsíčního vyměřovacího základu pro pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění. U životního pojištění měl zaměstnanec od daně osvobozeny příspěvky zaměstnavatele do 12 tisíc ročně,“ vysvětlila Hošťálková.

Reforma tyto záležitosti zjednodušuje. „Nově budou osvobozeny příspěvky v maximální výši 24 tisíc korun. Tolik může zaměstnavatel zaplatit, aniž by zaměstnanec platil daň. Je jedno, zda se tato podpora týká životního pojištění či penzijního připojištění nebo odbou produktů dohromady.

Ušetřit na daních mohou i zaměstnavatelé. Pravidla pro to, aby mohli příspěvky zaměstnancům na životní pojištění či penzijní připojištění odečíst ze základu daně, se ale zpřísnila. „Pakliže firma v kolektivní smlouvě nebo v konkrétních pracovních smlouvách sjedná, že má zaměstnanec na tyto příspěvky právo, je to daňově uznatelný výdaj. Pokud ne, nelze jej uznat,“ doplnila Hošťálková.

Zajímavější zisk, tentokrát bez úlev a podpor státu, nabízí nově investiční životní pojištění. „Právě teď je dobré dát se pojistit a nakupovat,“ upozornil na další možnost Bělohlávek.