VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Olympijské klání se týkalo němčiny

Rokycansko – Olympijské znalostní klání žáků našeho okresu pokračuje. Včera byla v Domě dětí a mládeže v Rokycanech na řadě němčina. Pouze pět škol ale vyslalo své zástupce, aby se v rámci ní utkali.

9.2.2012
SDÍLEJ:

Mezi žáky 8. a 9. tříd základních škol okresu a jejich vrstevníky z gymnázia, kteří se včera zapojili do soutěže z německého jazyka, patřili také Kristina Sudová, Dominika Matějovcová, Vojtěch Tluček a David Stáňa. Foto: Deník/ Božena Šopejstalová

„Při dvou, někde třech, hodinách němčiny týdně není lehké děti na takovouto akci v cizím jazyce připravit. Vyžaduje si to spoustu práce navíc, a to jak pro žáka, který jde soutěžit, tak samozřejmě učitele,“ objasňovala předsedkyně poroty Helena Moulisová (ZŠ Čechova).
Kluci a děvčata byli rozděleni do dvou kategorií.
V mladší se utkalo devět ´němčinářů´ ze 6. a 7. třídy devítiletek ve Strašicích, Oseku, dále z rokycanské ZŠ Čechova a také věkově jim odpovídající studenti gymnázia.

Gymnazisté měli své zastoupení i ve starší kategorii. Mezi desítkou žáků, kteří se
v této skupině střetli, nechyběla opět ZŠ Osek. Navíc osmáky a deváťáky vyslala škola Stupno a rokycanská devítiletka TGM.

V obou kategoriích se soutěžící museli vypořádat s částí poslechovou, na jejímž základě plnili další úkoly. „Nejtěžší asi bylo u zadání Dovolená z vyslechnutých ukázek doplnit, co na ní lidé chtějí dělat,“ mínil Miroslav Sochor ze ZŠ Čechova a stejného názoru byla i Strašičanka Aneta Hirmanová či Adam Lovas z té- že ZŠ. Naproti tomu jejich soupeřka Lucka Hronová z gymnázia uvedla: „Nejlehčí pro mě asi bylo na základě vyslechnutých rozhovorů v uvedeném seznamu podtrhnout,
o jakých aktivitách se mluvilo.“ „Cestovní klub je jakoby nabízel,“ dodal Tomáš Kroupa, „a my z poslechu muse- 
li ze slov uvedených v zadání vybrat správná.“

Po absolvování první části David Stáňa (gymnázium) hodnotil: „Bylo to lehké.“ Kolega Vojtěch Tluček vysvětloval, že jako nejnáročnější mu připadalo soustředit se na přehrávané ukázky a pak odpovídat. „Vždycky se po nás chtělo, abychom dali do kontextu, zda to, co je v textu před námi uvedené, odpovídá vyslechnutému,“ konstatovala Kristina Sudová (gymnázium) a doplnila: „Nebylo by to těžké, ale poslední ukázka byla špatně srozumitelná.“
„Žáci museli dost zapojit i logiku. V rozhovoru například nebylo jasně řečené, že si jeho aktéři danou věc chtějí koupit, ale informace uvedená na počátku je k tomu směrovala,“ informovala za porotu Eva Slavíková (TGM). „Museli tedy od počátku naslouchat pozorně. Ukázka se pak opakovala jen jednou. Kdo preferuje tištěný text, anebo má trochu problém se sluchem, mohl být poněkud v nevýhodě,“ mínila další porotkyně Marie Šamanová (gymnázium) a souhlasila i poslední z hodnotitelského čtyřlístku Růžena Brožová (Osek).

Více přímo v Deníku.

Autor: Božena Šopejstalová

9.2.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto.

Hrádecké fotbalistky rozdrtily Jablonec

Hřešihlavští slaví hned dvě jubilea

Hřešihlavy – Ve vesničce na konci okresu se umí patrioti Hřešihlav bavit královsky.

V Radnicích pokračují trhy

Radnice – Dva dny po sobě je náměstí Radnic vyhrazené pro trhy.

Fotbalisté Rokycan B zahajíli vítězně

Rokycany – Rezervní celek FC Rokycany opět poznává radost z výher. Třikrát uspěl v přípravě (Zbiroh, Příkosice, Strašice) a naplno bodoval i v premiéře 1. A třídy mužů.

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

Klatovsko – Cítila se jako kus hadru. Přála si, aby se druhý den ráno už neprobudila a vážně přemýšlela o sebevraždě skokem pod vlak. Až do takového stavu dohnal svoji o 18 let mladší partnerku 63letý invalidní důchodce z Klatovska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení