VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Paroubek chce, aby Průša ostoupil z funkce rektora

Plzeň - ČSSD vyzvala svého člena, rektora Západočeské univerzity v Plzni Josefa Průšu, aby rezignoval na svoji funkci. Podle Jiřího Paroubka má Průša za skandály, které nyní lomcují Fakultou právnickou, morální odpovědnost. To sice rektor uznává, svůj post ale opouštět nebude.

12.10.2009 14
SDÍLEJ:

Josef PrůšaFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Sociální demokraté potřebují nominovat výraznou osobnost už proto, že svoje místo v Senátu bude při volbách obhajovat Jiří Šenberger (ODS). Průša jí však po skandálu na Západočeské univerzitě bude zřejmě jen velmi těžko.

Průša napsal Paroubkovi sms

Podle Paroubka má rektor za skandály, které nyní lomcují právnickou fakultou, morální odpovědnost. To sice Průša uznává, svůj post ale opouštět nebude. „Odpovědnost za aféry, které vyplouvají na povrch, cítím, odstoupit ale nehodlám. ZČU nyní potřebuje být akceschopná, aby mohla jednat,“ tvrdí. Prý ho mrzí, že ho Paroubek vyzývá skrze média a osobně se s ním ani nespojil. „Mrzí mě to lidsky, píši mu z toho důvodu esemesku, protože telefon mi nezvedá,“ podotkl v pondělí odpoledne zklamaně rektor.

ČSSD uvádí, že kontrolní funkce vedení univerzity selhala a rektor měl být už v minulosti při posuzování problémů právnické fakulty aktivnější. Podle Paroubka je obzvláště závažné zejména propojení mezi fakultou a Ústavem státu a práva Akademie věd České republiky. Ústav označil jako monopolního dodavatele posudků pro stát.

Kromě místa na univerzitě tak Průša zřejmě přijde i o kandidaturu do senátu. „Je to žhavé téma, zatím nedokážu říci, zda bude nominován právě on. Byl personou, o které se v nominaci do Senátu vážně uvažovalo,“ potvrdil šéf okresního výkonného výboru ČSSD Martin Zrzavecký.

Zrzavecký v pondělí prohlásil, že zatím nezná přesné důvody, které vedly Paroubka k výzvě na Průšovo odstoupení. „Pan Průša zřejmě nějakou odpovědnost za současný stav na Právnické fakultě mít bude, ale je třeba s ním o tom nejdřív hovořit. Je to otázka příštích hodin,“ podotkl Zrzavecký.

Bývalé vedení na škole zůstává

Na své funkce už rezignovalo vedení právnické fakulty, na škole ale bývalí nejvyšší muži působí dále. Exministr spravedlnosti a pověřený děkan Jiří Pospíšil chce, aby bývalý děkan Jaroslav Zachariáš, a ex proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič, odešli ze školy úplně.

„Ivan Tomažič mi sdělil, že ze školy odcházet nebude, učit chce dál a své jméno chce očistit. Připadá mi ale nepřijatelné, aby na právech zůstával člověk, který je přímo odpovědný za její současný stav. Budu tedy se svými právnickými kolegy zvažovat další kroky, které by umožnily jeho odchod. Řešení bych měl znát během týdne, maximálně dvou,“ říká Pospíšil.

V pondělí odstoupil ze svého postu vedoucího katedry občanského práva Milan Kindl. „Zatím nevím, jestli odejde z fakulty úplně, slyšel jsem, že o tom velmi vážně uvažuje. Osobně jsem s ním o tom ale nemluvil,“ dodává Pospíšil.

Ten nemá v současné době téměř žádné pravomoci, veškeré listiny s ním musí podepisovat proděkan. Šanci řešit situaci na plzeňských právech razantněji by měl v případě, že bude děkanem řádně zvolen. Podle předsedy akademického senátu Daniela Teleckého je nejvážnějším kandidátem. Volba děkana by se měla uskutečnit 2. listopadu, návrhy na kandidáty přijímá Telecký do tohoto pátku.

Studenti chtějí očistit jméno plzeňských práv

Studenti Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni chtějí vystoupit proti poškozování jména jejich školy v médiích. Vyjádřit podporu kvalitě studia na fakultě chtějí ve středu. Obávají se zejména toho, že jejich pozdější diplom z plzeňských práv bude bezcenným kusem papíru.

„Mám strach, že až řeknu, že jsem vystudovala v Plzni, neseženu žádné zaměstnání. Žádné úplatky jsem přitom nikomu nedávala, na školu jsem byla přijata normálně a studuji poctivě,“ obává se například studentka čtvrtého ročníku.

Studentů se zastává i vedoucí katedry trestního práva Helena Válková, která na nepravosti na fakultě upozorňovala. „Musíme myslet zejména na těch 90 procent studentů, kteří zde studují podle pravidel. Kvůli nim bych byla nerada, aby plzeňská práva o své akreditace přišla,“ vyjádřila se Válková.

Mnoho výčitek sklidil od svých spolužáků i člen studentského senátu fakulty Martin Marek za to, že s médii otevřeně hovořil. Studenti dokonce sepsali petici, v níž požadují, aby Marek přestal hovořit jejich jménem. „Takových lidí je jen hrstka. Nyní už většina pochopila, že vina skutečně leží na bývalém vedení fakulty,“ uvádí k celé kauze Marek.

Autor: Michaela Kunešová

12.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 14
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bezdomovci Václavu Dražskému hrozí za znásilnění a další trestnou činnost až 10 let vězení.
4

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Ilustrační foto

V Mýtě úřadoval neznámý zloděj

Sedláčkova výstava v neděli končí

Rokycany - Letní výstava obrazů známého výtvarníka a rokycanského rodáka Aleše Sedláčka se pomalu chýlí k závěru.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Rokycany hostí v 10.15 Horní Břízu

Rokycansko – Druhým kolem pokračují nejvyšší krajské soutěže mužů v kopané.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení