Jsou tato čísla výjimečná či varující? Odborníci míní, že nikoliv. Podle statistiky se totiž od roku 1990 celkový počet potratů dostal na třetinu. U těch samovolných ale zřejmě nemohou být statistická data úplná.

„Tvrdí se, že zhruba čtyřicet procent přirozených těhotenství zanikne bez zjištění příčiny,“ řekl rokycanský gynekolog Václav Opatrný, podle kterého jeden či dva samovolné potraty nejsou ještě důvodem znepokojovat se. „I když to pro ženu, která o dítě stojí, může být trauma, není všemu konec,“ myslí si.

Podle rokycanské psychiatričky Markéty Malé znamená samovolný potrat pro ženu určitý stres. „Jen výjimečně se ale stává, že se s tím ženy vyrovnávají těžko,“ řekla Malá.

Podobně ale může svoji situaci prožívat i žena, jejíž těhotenství skončilo například kvůli nelehké situaci rodiny interrupcí. „Dlouho jsem si ji vyčítala, ale nakonec to bylo asi dobře. Manžel od nás stejně odešel,“ řekla žena, která si přála zůstat anonymní.

„Podstoupit interrupci, to je patrně vlastní rozhodnutí těch žen,“ míní ale odborníci. „Zákon umělé přerušení těhotenství za určitých podmínek umožňuje. Zabrání se tím nelegálním potratům a zbytečným úmrtím žen, které by je jinak podstoupily. Souhlasil bych i s tím, aby své nechtěné těhotenství u nás mohly ukončit i občanky jiného státu. Zvlášť, když tu pracují a žijí,“ myslí si gynekolog Opatrný.

Zadarmo to ale není. „Pojišťovny potraty nehradí. Provedení přijde na 2800 až 3500 korun, ale souvisejí s tím i další kroky. Třeba vyšetření a ultrazvuk, a to je dalších patnáct set korun,“ dodal gynekolog.