Také na Rokycansku pravděpodobně rok od roku roste počet vyhlášených celostátních pátrání. Zatímco v roce 2006 vyhlásila rokycanská kriminální služba takové pátrání po 146 osobách, o rok později už jich bylo 171. Z toho před dvěma roky hledali deset pohřešovaných a loni šest.

„Letos bylo vyhlášeno pátrání po deseti pohřešovaných osobách. V osmi případech už bylo ale odvoláno,“ konstatovala rokycanská policejní mluvčí Jana Tomková s tím, že pohřešovaní se většinou v krátké době sami vrátí.

Od února je ale pohřešována sedmnáctiletá dívka z východu okresu. To potvrdila i vedoucí zdravotního a sociálního odboru rokycanské radnice Blanka Kohoutová. Ten je informován právě o zmizení dětí a mladistvých. „V tomto případě nebyly vztahy v rodině dobré a byl podán návrh na ústavní výchovu,“ naznačila Kohoutová další možný dívčin osud. Samotný útěk je podle ní signálem nefunkčních vztahů v rodině. Děti ale mohou utéct také kvůli problémům ve škole.

Naopak zcela uzavřený už je osud seniora z Radnicka, po kterém letos také policie vyhlásila pátrání. „Policisté prohledali široké okolí a našli ho oběšeného,“ uvedla Tomková.

Pohřešovanou osobou je podle policejní definice zpravidla člověk, jehož pohřešování bylo oznámeno, není známo místo jeho pobytu a není podezřelý. „Také může jít o další osoby. Například o svěřence školského zařízení pro výkon ústavní výchovy a preventivně výchovné péče, který má nařízenu ústavní výchovu a školské zařízení oznámilo jeho útěk. Pohřešovaným může být ale i žadatel o udělení azylu, který v průběhu řízení o jeho udělení svévolně opustil azylové zařízení,“ dodala mluvčí.