Obrátila o pomoc na místostarostu. „Do záležitosti družstvu mluvit nemůžeme,“ sdělil místostarosta Jaroslav Mráz. „Žádost paní Mikové přijmeme, ale musí počkat, až na ni vyjde pořadí,“ dodal místostarosta.

„Případ Kateřiny Mikové není první. Už jsme podobnou situaci řešili. Město nemělo dříve ošetřenou situaci pro případy, že prodá dům, kde zůstane nájemník na dobu určitou. Ale to už bylo napraveno,“ dodal Zdeněk Smejkal z Inzuly Rokycany, která spravuje byty města. „Od loňska mají Rokycany v zásadách, že nájemníci jeho bytů při prodeji domů dostanou smlouvu na dobu neurčitou,“ vysvětloval Mráz.

Obyvatelé domu tvrdí, že s majitelkou bytu je soužití bez potíží. „Ne, žádné problémy tady nejsou, vycházíme spolu,“ konstatovali přímí sousedé Hrádkovi.
Předseda družstva, který si nepřeje být jmenován, za hlavní problém v případu považuje to, že paní měla potíže s placením. „Bývá to se zpožděním.

Několikrát jsme na to upozorňovali. Byl bych spokojený, kdybych takový případ neřešil. Jsou tu čtyři další nájemníci a vše je v pohodě,“ upozornil. „V tomto případě jsme k řešení sáhli i kvůli obavě o dotaci,“ vysvětloval. „Získali jsme ji na zateplení. Státní peníze se hlídají, mohli by říci, že máme neplatiče a tedy nesplňujeme podmínky.“

„Nemám žádné dluhy, všechno jsem už také ukazovala advokátovi. Jen jsme párkrát platili o pár dnů déle,“ namítala Kateřina Miková. „To ale také stálo pěkné penále. K původně devatenáctitisícovému nedoplatku za vyúčtování jsme třeba připláceli bezmála sedm tisíc,“ ukazovala rozhodnutí.

Když se dozvěděla, že dostávají výpověď – s matkou je totiž v bytě ještě dospělá dcera se dvěma dětmi a syn, snažili se najít východisko a chvíli výpověď pozdržet nepřevzetím obsílky. Tudy ale cesta nevede, protože ať papír převezmou či ne, výpověď platí.

„Mám dost těžké astma, zhroutila jsem se. Po návratu z nemocnice nezbývalo než intenzivně hledat podnájem. Byt byl ztracený,“ dodala jeho obyvatelka.

“Zkušenost nám ukazuje, že ať je nájemník družstva problémový či ne, postupně vzniká snaha zbavit se ho a prodat členský podíl za tržní cenu,“ podotkl místostarosta Rokycan. “Mám obavu, aby tenhle případ nebyl jen špičkou ledovce.“

„Paní se do problému dostala sama. Tím, že podepsala nevýhodnou smlouvu namísto pro ni výhodné, ještě od města,“ říká Smejkal. Advokátka a zároveň zastupitelka Zdeňka Lišková na základě našeho sdělení konstatovala, že s věcí se nedá nic dělat, protože násilím je určitě nikdo ke změně nenutil. „Než něco podepíši, když tomu nerozumím, tak se zeptám,“ radí. „Možná by to nějaké peníze stálo, ale bydlení za to stojí,“ souhlasí ti, co o něj přišli.