VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Porodnice je stále ohrožená

Plzeň - Ředitelka nemocnice Hana Perková upozornila včera na důsledek možného zániku dětského oddělení.  

1.4.2012 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Aleš Vaníček

Zrušení dvou oddělení nemocnice v Rokycanech zástupci kraje připustit nehodlají. Zaznělo to včera při jednání pracovní skupiny, jejímž cílem je zabývat se restrukturalizací lůžkových kapacit v nemocnicích plzeňského regionu. Už potřetí se sešla k rokování. 

Na rozdíl od rokycanského setkání kvůli zachování nemocnice se ho tentokrát představitelé zdravotních pojišťoven účastnili. Dále byli přítomni zástupci Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje (ZHPK), nemocnic, odborné gynekologické společnosti, politikové a jiní.
„Ohroženým oborem tak zůstává pouze gynekologicko-porodnické oddělení rokycanské nemocnice,“ pronesl úvodem ředitel ZHPK Jiří Fojtík. „K tomu však vedení kraje a holdingu zaujímá zásadně odmítavý postoj,“ zdůraznil.

Zastánce zachování zmíněného centra proto vůbec nepotěšilo následné vystoupení ředitele regionální pobočky Všeobecné zdravotní pojišťov- ny Jiřího Wimmera. Potvrdil, že celorepublikově pojišťovny trvají na omezení menších porodnic, což se nyní v kraji dotýká už pouze Rokycan.
Na přetřes znovu přišla i dětská oddělení. Vedle Plzně se po uklidnění situace mraky už zase stahují nad nemocnicí Rokycan. „Platí ale také, že otázka dětských oddělení stále ještě není definitivně uzavřená,“ informoval Wimmer.

V diskuzi mimo jiné zaznělo: „Ve zdravotní péči se sledují tři základní ukazatele – kvalita, dostupnost a efektivita. Česká republika se podobně jako před nedávnem Slovensko zbavuje dostupnosti,“ konstatovala Milada Emmerová, poslankyně parlamentu a členka zdravotního výboru PSP. Hana Perková, ředitelka nemocnice v Rokycanech, upozornila, že pokud se zruší dětské oddělení, zanikne i dětská lékařská služba první pomoci a dětská ambulance: „Nemocnice si rušením oddělení ekonomicky nepomůže. Naopak. Zůstanou jí fixní náklady spojené s údržbou volných prostor, ale přitom úplně zmizí výnosy na daném oddělení. Tím, že se sníží výkony, klesnou i výnosy kom- plementu, například laborato- ří a rentgenu,“ vypočítávala.

„V České republice se síť nemocnic budovala sto let. Rušení oddělení je snaha fungující systém během několik měsíců zničit. Přitom ale neexistuje koncepce ani představa, jak by mělo zdravotnictví a síť zdravotních zařízení vypadat. Tudíž nebyla zahájená ani příprava, jak by se uvažované změny mohly zavést, a nebyl ohrožený pacient,“ upozorňoval Miloš Suchý, zástupce ředitele holdingu.

Autor: Božena Šopejstalová

1.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Ilustrační foto

Rokycany hostí v 10.15 Horní Břízu

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hrádecké fotbalistky rozdrtily Jablonec

Hrádek – Fotbalistky TJ vstoupily do předkola Poháru FAČR razantně.

Hřešihlavští slaví hned dvě jubilea

Hřešihlavy – Ve vesničce na konci okresu se umí patrioti Hřešihlav bavit královsky.

V Radnicích pokračují trhy

Radnice – Dva dny po sobě je náměstí Radnic vyhrazené pro trhy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení