VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proč se slaví Velikonoce?

Rokycany - Otázky pro Jindřicha Fencla, jáhna římskokatolické farnosti Rokycany.

24.4.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Proč se Velikonoce vůbec slaví ?
Velikonoce jsou původně jarní pastýřský svátek na Blízkém východě, který se někdy kolem roku 1400 před naším letopočtem (velmi zhruba) stal nejdůležitějším svátkem formujícího se židovského národa. Byl připomínkou jejich záchrany – vyvedení z otroctví v Egyptě a vydání se na cestu pouští do Zaslíbené země – dnešního Izraele. Tyto největší židovské svátky se staly zároveň největšími svátky křesťanskými, protože v jejich předvečer, někdy kolem roku 30 našeho letopočtu, byl Kristus ukřižován a třetího dne vstal z mrtvých. Věřící si o Velikonocích připomínají poslední události Kristova života:

Na Zelený čtvrtek je to jeho poslední večeře s učedníky, při které ustanovil svátost Eucharistie (a opakování toho je základem dnešní mše svaté), poté modlitbu a zatčení v getsemanské zahradě.

Na Velký pátek pak jeho odsouzení, cestu s křížem na vrch Golgotu, kde ukřižován umírá a je pohřben do skalní hrobky.
Bílá sobota je dnem klidu a smutku, mrtvý Ježíš spočívá v hrobě. Až v sobotu večer, po západu slunce se slaví vigilie (to je noční bohoslužba), která je přípravou na nedělní Slavnost Zmrtvýchvstání. Při této vigilii si věřící připomínají vyvedení židů z Egypta, obnovují svůj vlastní křest. Od ohně se zapaluje velikonoční svíce – paškál – symbol zmrtvýchvstalého Krista.V neděli se pak slaví slavnostní bohoslužba na památku Ježíšova zmrtvýchvstání v časném svátečním ránu.

Co mohou říci lidem dnes?
Myslím, že Velikonoce jsou svátkem společenství, jsou výzvou k prožití volného času se svými blízkými …obětování se pro druhé (Ježíš, který umřel za všechny lidi) může mít smysl. Máme být vděčni za život, který nám byl dán. Měli bychom se zastavit a uvědomit si, co je důležité v našich životech a jestli se nám tyto důležité hodnoty opravdu daří žít.

Autor: Klára Mrázová

24.4.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Wanastovi Vjecy

Voldušská pouť bude s účastí Lucie

Holoubkovští dovršili v neděli večer nadvládu hostů

Rokycansko – Premiéra fotbalového okresního přeboru mužů vyšla hostujícím celkům nad očekávání. Z patnácti přidělených bodů jich ukořistili dvanáct.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Padesátiletý řidič nadýchal u Tění bezmála dvě promile

Rokycansko – V pátek ve večerních hodinách zastavila policejní hlídka na křižovatce Těně a Cheznovice řidiče ve vozidle Škoda Superb. Řidič před jízdou vypil několik piv.

V tropech mířily na koupaliště průměrně dva tisíce lidí

Rokycany – Dneškem se po téměř dvouměsíční odstávce otevírá krytý plavecký bazén v okresním městě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení