Ve Strašicích mají zařízení s kamerou téměř dva roky. „Radar jsme nechali nainstalovat na návsi a určitě šlo o pozitivní krok. Řidiči si rozhodně dávají větší pozor,“ uvedl místostarosta obce František Nerad.

Záznamy monitoruje tamní policie. „Více než devadesát procent motoristů stanovené limity rychlosti jízdy nepřekračuje. Pokud se objeví nějaké výjimky, k nimž dochází většinou v nočních hodinách, jedná se o mladé řidiče s krátkou dobou praxe nebo opakované potížisty. Ale i na ně samozřejmě nakonec jednou dojde,“ informoval velitel Obecní policie Strašice Luboš Frajt.

Také v Kamenném Újezdu se představitelé rozhodli zatočit s piráty silnic. „Radary jsme umístili na místa, kde je potřeba zpomalit dopravu. Data, která zařízení nahraje, předáváme policistům příslušného obvodního oddělení, kteří je pak vyhodnotí. Zjistí, kdy řidiči nejčastěji porušují limity rychlosti jízdy a podle toho se nastaví hlídky,“ sdělil starosta obce Václav Kožíšek. I když jsou radary v provozu necelé tři měsíce, lze podle něj už pozorovat zlepšení. Motoristé jsou obezřetnější.

Možnost postihu za rychlou jízdu nemusí být to, co některé šoféry přiměje v první chvíli zpomalit. Zařízení může mít pouze psychologický účinek. „Pokaždé, když jedu rychleji než padesát a cestou narazím na nějaký radar, okamžitě přibrzdím. Není to tím, že bych se obával pokuty – některé totiž ani nerozpoznají espézetku – udělám to automaticky. Asi se i zastydím,“ svěřil se řidič, který se představil jako Marcel. Je přesvědčený, že měřící zařízení působí takto na mnoho řidičů, avšak na většinu z nich jen krátkodobě. Tedy v místě, kde je radar instalovaný.