VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brdské lesy ničí těžba

BRDY - Nejen v Boleticích, ale také v Brdech vytvořily těžké stroje erozní rýhy.

29.7.2007
SDÍLEJ:

Lesy jsou ničeny těžbou a přejezdy těžkých strojů.Foto: SUMAVA.DROSERA.cz

Půlmetrové koleje v lesní půdě, zničené cesty a haldy odpadků včetně obalů od motorových olejů. Tak vypadá zhruba rok po těžbě dřeva ve vojenském prostoru Brdy les na jeho okrajích. Potvrdila to řada návštěvníků zpřístupněných částí vojenského újezdu. Pro obec Strašice byl nepořádek po těžařích dokonce jedním z důvodů k pokusu spojit obce z okolí Brd. Způsob těžby prověří Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP).

„V lese jsou půl metru hluboké koleje. V dešti protlačily těžké stroje ještě hlubší příkopy. Voda pak teče jinam, koleje ji svádí na silnice. Ekonomicky se to zřejmě vyplatí, jinak je to k pláči,“ konstatoval místostarosta Strašic František Nerad, který na popsanou spoušť narazil přímo nad obcí. „Pak se divíme, když přijde povodeň. Co rostlo sto let, je pryč za pět minut a les se bude do původního stavu vracet nejméně 80 let,“ dodal.

Jitka Týcová ze Skořic viděla stejnou situaci nad Štítovem. „Po těžbě zbyl neskutečný bordel, cesta je také katastrofa,“ řekla. Podle svých slov vskutku „citlivě“ hřebíky přibité zákazové cedule na živých zdravých stromech, erozní rýhy způsobené patrně harvestory a vznikající černé skládky popsal také turista Leoš Kubový. „Divím se, že se pro ty plechovky od olejů do pil nemohou těžaři sehnout,“ sdělil. Vojenské lesy a statky (dále VLS) by měly mít podle něj ošetřené smlouvou, aby popsané škody při těžbě vůbec nenastaly. Totéž si myslí strašický zastupitel Josef Kotnauer, který rovněž potvrdil existenci brázd, způsobených těžbou.

Podle Pavla Franka, vedoucího výrobního útvaru divize VLS Hořovice, lesáci všechna pracoviště přejímají. „S dodavatelskými firmami samozřejmě uzavíráme smlouvy o dílo, ve kterých jsou zakotveny povinnosti týkající se životního prostředí,“ uvedl Frank s tím, že velkou mechanizaci, nahrazující nebezpečnou práci lesních dělníků i jejich nedostatek, zastavit nelze. „Negativa je nutno eliminovat. Údržba strojů se neprovádí v lese, obaly tedy nemohou být od těchto mechanismů,“ sdělil.

V lokalitě nad Štítovem se loni podle jeho slov uskutečnila těžba k uvolnění přirozeného zmlazení. „Letos jsme tam likvidovali kalamitu,“ řekl Frank, který v případech poškození půdního povrchu slíbil sanaci erozních rýh a úpravu terénu. „Na ni vynakládáme ročně statisíce korun,“ konstatoval. Odmítl, že by původcem odpadků v lese byly VLS. „Většinou je to komunální odpad nebo objemný odpad z okolí újezdu. Nedávno jsme přistihli občana Trokavce,“ dodal. Cedule na stromech ale podle něj nejsou dílem lesáků.

Podobný případ řeší ČIŽP ve správním řízení ve vojenském prostoru Boletice na Českokrumlovsku. Povrch tam byl poškozen při likvidaci následků lednového orkánu. Také tam by měli těžaři uvést plochy, na nichž pracovali, do původního stavu

29.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Koupaliště Rokycany

V tropech mířily na koupaliště průměrně dva tisíce lidí

Ilustrační foto

Okresní tandem zazářil v přeboru

Do Favoritu vstoupil nový investor

Rokycany – Společnost Favorit, která v České republice vyrábí prémiová sportovní a lifestylová kola na míru, získala nového investora. Je jím Michal Mička ze společnosti C2H, který ve Favoritu získal za 70 milionů korun třicetiprocentní podíl.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Fotbalisté Mýta B zdolali Drozdov

Mýto - Fotbalisté Slavoje Mýto si k další prověrce před výkopem krajské 1. B třídy pozvali tým okresního přeboru Berounska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení