Víkendové tropy vydržely i včera. V poledne se teplota vzduchu v Rokycanech vyšplhala kolem 35 stupňů Celsiových. V marketech se rychle vyprazdňují především fochy s balenou vodou. Zato u prodejců zmrzliny v centru okresního města se žádné fronty netvořily. Kdo mohl, stoupl si do štrůdlu na ledové osvěžení někde na koupališti. Turisté hledají úlevu také u oblíbených studánek. Pitím vody ze zdrojů, které nelze nijak ochránit, ale riskují.


„Nejvíc jde na odbyt voda, ledové čaje a samozřejmě pivo,“ sdělila pracovnice rokycanské Normy. Stejná situace panovala v dalších obchodech.
Balenou vodu ale žízniví zákazníci skupují celkem zbytečně. Podle Jaroslavy Kotyzové z oddělení komunální hygieny rokycanského pracoviště hygienické stanice teče velmi kvalitní voda i z kohoutků v okresním městě. Ačkoli v horkých dnech odborníci doporučují vypít až čtyři litry tekutin, s minerálkami je třeba zacházet střídmě. „Minerálky by se měly střídat. Záleží na zdravotním stavu,“ sdělila Kotyzová.


Bez rizika není pití vody ze studánek a veřejných studní. „Studánky nejsou nijak zajištěné, a proto je nesledujeme,“ sdělila hygienička na adresu těch nejznámějších – v Habru, na Kokotských rybnících či v Holoubkově – s tím, že tyto zdroje mohou být kontaminovány kvůli volnému přístupu zvěře i lidí. „Záleží na momentálním stavu. Lidé mají možnost zaplatit si rozbor kvality této vody v akreditovaných laboratořích. Pokud jej vyvěsí, za studánku zodpovídají,“ vysvětlila.


Oblíbená byla i veřejná studna u rybníka v Dobřívě. Před několika lety obec plánovala obnovu jejího přístřešku. „Nic se nestalo, studánka je v hrozném stavu. Dříve se o ni starali pionýři, teď nikdo,“ upozornil Milouš Dobromysl. Starosta Milan Kozlík nebyl včera k zastižení. Dobřívský zastupitel Milan Kozlík mladší místo dlouho neviděl. „Budu se snažit něco v tom podniknout. Určitě to není obnos, který by obec zruinoval,“ uvedl. O některé studánky a prameny se dosud starají například skauti.