VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Užovce teď říkají příznačně Soptík

ROKYCANY - Štěstí v neštěstí měla v minulých dnech užovka čtyřpruhá.

30.10.2007 1
SDÍLEJ:

Užovka je v péči ochránců.Foto: archiv

Kvůli nešťastné shodě náhod přišla nejen o svého majitele, ale i o střechu nad hlavou. V bytě, kde bylo umístěno terárium, vznikl totiž požár. O štěstí nemůže mluvit nájemce bytu, který přišel i přes veškerou snahu záchranářů o život.

O požáru se dozvěděli rokycanští ochránci přírody díky úzké spolupráci s Městskou policií v Rokycanech a ihned hada převzali do své péče. „V těchto dnech se už má užovka čile k světu,“ informoval nás Pavel Moulis, šéf rokycanských ochránců.

I přesto, že se jedná o velice krásného a zajímavého hada, u rokycanských ochránců přírody zřejmě nezůstane a bude nabídnut soukromým chovatelům nebo plzeňské zoologické zahradě, se kterou rokycanští ochránci přírody úzce spolupracují. „Většina exotických zvířat končí právě zde, neboť pro ně nemáme kapacity,“ vysvětloval představitel ZO ČSOP.

V dospělosti užovka čtyřpruhá dorůstá až do délky 250 cm. Jejím domovem je Balkán, Itálie, Řecko a západní Asie. Obývá stepi a křovinaté oblasti.
Je to převážně zemní živočich s denní aktivitou. V chovech je velice rozšířeným hadem, který vyžaduje větší a sušší terárium vybavené dostatkem úkrytů z kamenů nebo kůry a větší misku s vodou, neboť zvířata se koupou před svlékáním pokožky.

Poměrně důležité je osvětlení terária, které má napodobovat sluneční záření. Přesto, že se druh vyskytuje převážně na zemi, lze terárium vybavit větvemi na šplhání. Jako podklad skvěle poslouží dobře propraný písek a to i z toho důvodu, že exkrementy tohoto druhu jsou poměrně silně páchnoucí a na písčitém podkladu jsou dobře viditelné a snadno se odstraní. Denní teplota by měla dosahovat 27 - 30° C, s nočním poklesem asi 22° C. Manipulace s jedinci je jednoduchá, neboť se tito hadi jen málokdy brání kousáním.

Potrava se skládá z drobných až středně velkých hlodavců, přičemž dospělý jedinec pozře i slepičí vejce, protože tento druh v přírodě také vybírá ptačí hnízda. Hady je nutné krmit odděleně, protože při vzrušení z potravy útočí na vše, co se hýbe.

30.10.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volduchy a Mirošov se radovaly v Břasích

Volduchy a Mirošov se radovaly v Břasích

Koncert Unique

Unique zve zítra na Střelnici

Rondu patřil Klub komorní kultury

Rokycany - Dvakrát se ve čtvrtek Základní škola TGM postarala o zábavu v Klubu komorní kultury Rokycan.

Zlato putovalo z Rokycan na jižní Moravu

Rokycany – Jedenáct záchranářských týmů z České republiky, Slovenska a Maďarska se představilo během čtvrtka při atraktivní soutěži ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel.

Z pátého místa na MS je Vytiska nadšený

Sušice – Obdivuhodný výkon předvedl strongman Jiří Vytiska ze Sušice na mistrovství světa v Log Liftu Strongman Champions League a overhead disciplínách v Litvě. Přivezl páté místo a stal se zatím jediným Čechem, který se této soutěže zúčastnil.

Knihovníci ze dvou krajů dnes poznávají Rokycany

Rokycany – Knihovníky Plzeňského a Jihočeského kraje, kteří tráví na Rokycansku čas od čtvrtka (o program se postarali též v Radnicích a Stupně), dnes hostí jejich kolegové z Městské knihovny Rokycan.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies